Kategoriler
Genel

Judo Temelleri

Savaş tarzı Judo, farklı insanlara çok şey ifade edebilir. Gerçekte, eğlenceli ve heyecan verici bir spordur, bir sanat, bir disiplin, bir aktivite, kendini korumanın bir yolu ve oldukça basit bir yaşam biçimi. Her ne kadar birçok farklı anlama gelse de, Judo kelimesi aslında yukarıdakilerin tümü ve daha fazlası anlamına gelir.

1882 yılında kurulan orijinal Judo, feodal Japonya savaş sisteminden geliyor. Kurulduktan sonra Judo, savaş sanatı jujutsu’nun rafine edilmesiydi. Jujutsu, yüzlerce yıl öncesine dayanan en eski dövüş sanatları stillerinden biridir.

Judo, 1964 yılında Olimpiyat Oyunları’na ilk girdiğinde en büyük etkiyi yaptı. Şimdi, tüm dünyada milyonlarca insan tarafından uygulanmaktadır. Judo, öğrencilerin formda kalmalarına, rekabetin tüm alanlarında başarılı olmalarına, kendini savunma ile korunmalarına ve diğer birçok konuda yardımcı olabilir. Öğrencilerin çoğu için, Judo sadece eğlence için uygulanmaktadır. Birçoğu için eğlenceli olarak başlasa da, çabucak bir yaşam biçimine dönüşür, eğer istersen yanan bir tutku.

Diğer dövüş sanatları tarzlarına benzer şekilde, Judo yarışmalarda yarışanların güvenliğini sağlayan kurallara sahiptir. Becerilerini test etmek isteyen Judo öğrencileri, kulüp toplantılarından ulusal turnuvalara, iyi bilinen ve en iyi rekabet seviyesine kadar – Olimpiyat Oyunları – arasındaki rekabet seviyesinin tadını çıkaracaklar.

Judo, şaşırtıcı atış teknikleri için en iyisidir. Pek çoğunun bilmediği şey, Judo’nun sadece fırlatmaktan öte bir şey olduğudur. Aynı zamanda zeminde kenetlenmeyi, tutma yerlerini, kol kilitlerini, bacak kilitlerini ve hatta boğulma tekniklerini kontrol etmeyi içerir. Judo, kapıcıların bakış açısından kendini savunmanın tüm yönlerini öğretiyor.

Judo ile ilgili bir başka harika şey de kimsenin erkek ya da kadın, hatta engelli olanların çalışabileceği gerçeğidir. Judo ayrıca, yıl boyunca öğretilen, katılmak için ucuz ve herkese hitap ediyor. Bu dövüş sanatı, yaşlıların bile günlük olarak pratik yapmayı sevdiği anlamında eşsizdir.

Judo ayrıca öğrencilerin saygı ve öz disiplin öğrenmelerine ve geliştirmelerine yardımcı olur. Kendine güven, liderlik becerileri, güç, esneklik ve fiziksel cesaret öğrenme şansı sunuyor. Judo, savaş sanatından rekabet durumuna geçerek, yıllar içinde oldukça gelişti. Bugünlerde çocuklar, yetişkinler ve yaşlılar için ayrı Judo rütbeleri var.

“Yollu yol” anlamına gelen savaş sanatı Judo, size hem savunma hem de rekabet için ihtiyaç duyduğunuz uygulamaları öğretir. Judo, diğer dövüş sanatlarından farklı olarak, boğulmanın en iyisini, az veya hiç güç gerektirmeyen – ama vücudunuzu konumlandırma şeklinizin daha fazlasını gerektiren harika atışlarla birleştirdiği anlamına gelir. Bu mükemmel bir savaş sanatıdır – herkesin zevk alabileceği.

ppppp

(kelime sayısı 468)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir