Kategoriler
Genel

Tai Chi’nin Sanatı

Tai Chi, Çin’de yüzyıllar boyunca bir egzersiz, bir savaş sanatı ve vücuttaki enerji akışını iyileştirmenin bir yolu olarak uygulanan eski bir dövüş sanatıdır. Her hareketle doğru form ve hissi vurgular, bu yüzden her zaman yavaş ve yumuşak bir şekilde uygulanmasının öğretilmesi gerekir.

Tüm vücuda etkisi olmadan veya hiç etkisi olmadan, Tai Chi gücü, esnekliği ve dayanıklılığı arttırır. Tüm vücut bir bütün olarak hareket etmeyi öğrettiğinde, Tai Chi zihin ve beden arasındaki bağı geliştirerek kişinin koordinasyonunu ve dengesini geliştirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda eklemlerde de yardımcı olabilir, özellikle bir birey eklemlerde çok katıysa.

Bir dövüş sanatı olarak geliştirilmiş olmasına rağmen, çok az çarpıcı, saldırgan ve hatta savunma tekniklerini içerir. Tai Chi, vücuttaki tüm büyük kasları ve eklemleri çalıştıran, iç enerjinin dolaşımına yardımcı olan bir hareket ve nefes alma sanatıdır. Çinliler, iç enerjinin veya chi’nin hastalıkları önleyen veya durduran şey olduğuna inanmaktadır.

Sanatı uygularken, vücut çok yumuşak ve rahat kalır, tıpkı başın tepesinden asıldığı gibi, eklemler bir kuklanınkine benzer. Öğrencinin zihni, enerji akışına odaklanarak her harekete odaklanır. Gevşemiş ve odaklanmış olarak, enerjinin tüm vücudunuz boyunca akmasına izin verirsiniz.

Yumuşak ve rahat olsanız bile, sürekli hareket halindesiniz. Vücudunuzdan akan enerji asla durmaz, sizi hareket ettirir. Gerçekte hareket ettiğinizde, bir hareket yapmak çok az ya da hiç enerji gerektirmez. Chi ile, yaptığınız her şey sanki ağırlıksız gibi görünüyor.

Savaşta, Tai Chi öğrencisi rakibinin enerjisini ona karşı kullanıyor. Stilist, rakibin enerjisinin kendisine karşı kullanılabileceğine inandığı için çok rahatladı. Katılan bir güç yok denecek kadar az. Rakip zayıfladığında ve kendini yorduğunda – stilist saldırır. Bu şekilde, savunma ya da saldırı için çok az enerji kalmıştır.

Tai Chi, dövüş sanatlarının en eski stillerinden biridir ve bu günleri bulmak en zorlarından biridir. Tiger Pençe ve Ninjutsu gibi diğer dövüş sanatları gibi, sanatı öğreten bir dojo bulmak çok zor olabilir. Tai Chi sanatını öğreten bir dojo bulabilirseniz, gerçekten geçmemelisiniz. İç enerji ve ruhsal sağlığınız hakkında size çok şey öğretebilir – bu süreçte mümkün olabileceğini düşündüğünüzden daha fazla şey öğrenmek.

ppppp

(kelime sayısı 453)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir