Kategoriler
Genel

Hapkido Sanatı

Hapkido olarak bilinen savaş sanatı, tamamen kendini savunma sanatıdır. Bunu inceleyen kişiler, kendilerini her türlü durumda savunabilmekten, yaşamlarını iyileştirmek, kendilerini ve sevdiklerini korumak için sanattan kendine güven ve disiplinlerini uygulayabilmekten daha fazlasıdır.

Hapkido, öğrencilere daha güçlü bir rakiple minimal güç kullanmalarını öğretir. Diğer dövüş sanatlarının aksine, teknikleri uygulamak için güç içermez. Rakibi kontrol altına almak ve düşürmek için Hapkido, baskı noktalarına ve rakipler üzerindeki etkilerine odaklanıyor. Aynı zamanda, itme, döndürme tekerleri ve süpürmelerden oluşan çok güçlü bir cephanelik içerir. Düzgün bir şekilde yürütüldükleri takdirde, bu savaş sanatının hamleleri rakiplere ve saldırganlara karşı çok etkili olabilir.

Tekmeler, yumruklar ve baskı noktası saldırılarıyla birlikte; Hapkido ayrıca çeşitli atma teknikleriyle birlikte bilek ve eklem manipülasyon kilitlerini kullanır. Hep birlikte, Hapkido’da yaklaşık 3.500 teknik içeren yaklaşık 300 özel hareket kategorisi var.

Hapkido, temelde yaş veya kilodan bağımsız olarak teknikleri uygulayabilen gerçeğinden dolayı çok popüler bir savaş sanatıdır. Savaş sanatı aynı zamanda sağlığınızı iyileştirebilecek sistematik eğitim ve dayanıklılık egzersizi içerir. Hapkido’nun hem vücudunuza hem de sağlığınıza yardımcı olabileceğinden, en iyi formda olmanıza da gerek yok.

Hapkido’da çalışmak ayrıca kaslarınızı geliştirmek, duruşunuzla birlikte, kilonuzu kontrol etmek, güven geliştirmek, kendini kontrol etmek, hatta ruhunuzu yerine getirmek için yardımcı olacaktır. Esas olarak kendini savunma tekniklerine dayanmasına rağmen, aynı zamanda nasıl daha iyi bir insan olacağınızı ve kendinizi sağlığa ve ruhunuzla nasıl temasa geçireceğinizi de öğretir.

Stil boyunca, doğrusal teknikler, tüm dairesel tekniklerin kusursuzlaştırılabileceği katı bir temel oluşturmak için birlikte çalışır. Hapkido’daki her şey, her durum için uygun olan teknik ve becerilerin dengeli bir karışımını bulmak için denenir ve test edilir. Hapkido’nun savaşçı bir kendini savunma sanatı olmasıyla, birçok farklı durumda saldırıların engellenmesiyle ilgili birçok pratik var. Bu şekilde, stilist kendisini içinde bulduğu her durum için daha hazırlıklı olabilir.

Bugün, Hapkido her yaştan erkekler ve kadınlar, hatta küçük çocuklar tarafından uygulanmaktadır. Yalan, oturmak ve ayakta durmak gibi hemen hemen her pozisyondan veya yönden kullanılabilecek çok faydalı bir dövüş sanatıdır. Bu bir kendini savunma sanatıdır ve stilist tekniklerde uzmansa bile ölümcül olabilir. Buna rağmen onu daha ölümcül kılan şey, birçok insanın aşina olmadığı gerçeğidir.

ppppp

(kelime sayısı 451)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir