Kategoriler
Genel

Çin dövüş sanatları

Dünyada, Çin dövüş sanatları iyi bilinmekte ve saygı duyulmaktadır. Çin dövüş sanatlarına öncülük ediyor, birkaç mükemmel stil kurdu. Kung Fu en iyi bilinen Çin savaş sanatı olmasına rağmen, o kadar iyi olan başkaları da var. Aşağıda, Kung Fu kadar iyi bilinen diğer Çin dövüş sanatlarından bazılarına bakacağız.

HSING-ı
Bu aslında Tai Chi ile çok yakından ilgili olan Kung Fu’nun iç tarzlarından biri. Öğrencilere, bedenlerini hafifletmeyi, çok az enerji harcayarak güçlü hareketler oluşturmayı öğretiyor. HSING-I, Çin genelinde çok güçlü ve iyi bilinmesine rağmen, iyi bilinmemektedir. Amerika Birleşik Devletleri ve diğer alanlar buna aşina değil, okulları yok ya da orada öğreten dojolar yok.

Tıpkı Tai Chi gibi, HSING-I de Çin tıbbında ve Çin’in doğa algısında kökleri vardır. HSING-I’den gelen darbeler Çin’in beş unsurundan geliyor – metal, ateş, toprak, su ve odun. Kung Fu’dan kaynaklanan diğer formlara benzer şekilde, HSING-I, hayvanların tepki gösterme ve hareket etme biçiminden uyarlanmış, karmaşık, dans gibi hareketler sunar. Eğitimin çok zorlayıcı ve titiz olması ve nefes egzersizlerinin çok zorlayıcı olması nedeniyle, bu savaş sanatını uygulayanlar, fiziksel becerilere ve şaşırtıcı bir dayanıklılığa sahiptirler.

Tai Chi
Çin dışında yaşayanlara Tai Chi daha çok dansa benziyor. Öğrettiği yavaş ve sakin hareketler, stilist derin bir rahatlama halindeyken gerçekleştirilirken dengeli ve kesindir. Bu derin rahatlama durumunda, stilist ne yaptığının ve hareketlerinin tam olarak farkında olacaktır, ancak etrafındakilerin uykuda olduğu görülecektir.

Gerçekte, Tai Chi gücü, dayanıklılığı ve esnekliği teşvik eden bir enerji egzersizidir. Tai Chi, derin rahatlama durumunu kullanarak stilistlerin duygusal ve ruhsal olarak da faydalanmalarını sağlar. Tai Chi aynı zamanda derin arabuluculuk durumlarını da kullanıyor ve stilistlerin üst düzey barış seviyelerine nasıl erişeceklerini öğrenmelerine yardımcı oluyor.

Çin dövüş sanatları
Kung Fu, Çin’deki en iyi dövüş sanatı olmasına rağmen, ondan kaynaklanan birçok farklı form ve stil var. Dünyaca ünlü “5 hayvan sistemi” de dahil olmak üzere, Kung Fu’nun farklı stillerini sunan Shaolin tarzı da var. Beş hayvan sistemi, Çin’de en popüler olan ve yıkıcı teknikleri ve savaşta kullanıldığında inanılmaz güçleri ile dünya çapında iyi bilinenler arasındadır.

Kung Fu ile birlikte, HSING-I ve Tai Chi, dayanıklılık eğitimi ve esnekliğe yardımcı olan harika dövüş sanatlarıdır. Çin’deki birçok Kung Fu öğrencisi, bu sanatlardan birini de incelemeyi seçiyor, çünkü fiziksel ve duygusal güçlerini arttırmaya yardımcı oluyor. Tai Chi veya HSING-I’in yanı sıra Kung Fu’yu da okuyan öğrenciler, eşleştirilemeyen daha yüksek bir dayanıklılık ve maneviyat durumuna sahiptir.

Tüm dünyada, Çin dövüş sanatları ile ünlüdür. Çin, Kung Fu ve Tai Chi’yi dünyaya getirdi, ki bu hepimiz için müteşekkiriz. Japonya, eşsiz dövüş sanatlarının karışımını sunsa da, çoğu, Çin’in dövüş sanatlarının kurucu babası olduğunu düşünüyor. Çinliler yüzlerce yıldır dövüş sanatlarını kullanıyorlar – kendini savunma aracı ve hayatını barışçıl bir şekilde sürdürmenin bir yolu olarak ne kadar baskın olabileceğini.

ppppp

(kelime sayısı 586)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir