Kategoriler
Genel

Capoeira’ya Giriş

Capoeira’nın savaş sanatı aslen 400 yıl önce Brezilya’da Afrika köleleri tarafından yaratılmıştı. Bu dövüş sanatı, dünyanın herhangi bir yerindeki diğer dövüş sanatlarından farklıdır ve güç, güzellik, zihinsel denge, fiziksel güç, müzik ve ezici bir sanat ve incelik duygusu karışımına sahiptir.

Yaratılışı üzerine Capoeira dünyaya, büyüklüğü, ağırlığı veya yaşı ne olursa olsun herkes tarafından uygulanabileceğini kanıtladı. Tarz bir dövüş sanatından çok, aynı zamanda gelenek ve tarih açısından zengin bir sosyal olaydır. Capoeira, müzik, dans ve egzotik hareketlerin işbirliğine benzeyen gerçekten güçlü bir dövüş sanatıdır – ve hatta bir oyun.

Capoeira oyunlarına tanık olanlar müziği not edecektir. Hem müzik hem de şarkı sözleri, oyunun (jogo olarak bilinir) yürütülmesinde büyük rol oynamaktadır. Oyuncular için farklı hızlar gerektiren birkaç farklı ritim var. Oynanan oyunu izlerken seyirciler normalde hareketlerden korkuyorlar. Jogo, ortadaki oyuncular ve dairenin dibindeki müzisyenlerin bulunduğu bir daireden oluşur.

Oyuna giren oyuncular bir yay, çember hareketi veya başka türlü görsel olarak etkileyici bir hareketle daireye girer. Çembere girdikten sonra, oyuncular çeşitli şiirsel hareketler ve nefes kesici hava göstergeleri kombinasyonları ile ileri geri tamamlayacaktır. Capoeira tekniklerinin hassas, hızlı hareket etmesini ve kusursuz bir şekilde uygulanmasını gerektirdiğinden, jogo’da harika olmak yıllarca süren pratik ve sıkı çalışmayı gerektirir.

Savunma açısından bakıldığında, Capoeira gösterişli, çok yaratıcı ve aynı zamanda çok kullanışlıdır, çünkü teknikler hiçbir yerden çıkmaz ve savunmak çok zor olabilir. Rakip veya saldırganın öğrenciden ne bekleyeceği hakkında hiçbir fikri yoktur. Capoeira öğrencisi, Capoeira’nın hayalini kurduğu ana kadar mükemmel hareketler yaparak, dans hareketleri ve akrobatik teknikleri kullanarak kendini savunur.

Capoeira ve jogo oyunu, Brezilya’da yüzlerce öğrencinin savaş sanatını öğrenmesiyle gerçekten büyük. Her ne kadar teklif edilse de, ABD’de en popüler olanlardan biri değil. Güney Amerika’da jogo oyunları günlük olarak oynanmakta olan bir yaşam tarzıdır. Birçok dövüş sanatları öğrencisi, Capoeira’yı öğrenmek, hareketlerin biraz riskli olabileceği gerçeği nedeniyle öğrenmek istemiyor. Stili nasıl uyguladığınızı gördükten sonra, herhangi bir saniyede sizi sıkıştırabilir.

Son birkaç on yılda, sanat çok büyüdü. 1974’te Capoeira sanatı, Brezilya’daki hemen hemen herkesin kabul ettiğini kanıtlayan Brezilya’nın ulusal sporu oldu. Zaman geçtikçe, bu gerçekten mükemmel dövüş sanatını yeni nesiller ile tanıştırmak için gittikçe daha fazla rekabete güvenebilir ve yüzeye çıkabilirsiniz.

ppppp

(sözcük sayısı 480)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir