Kategoriler
Genel

Brezilya Jiu-Jitsu’ya Giriş

Yıllardır etrafta olmasına rağmen, Brezilya Jiu-Jitsu ABD’de Ultimate Fighting Championship’te Royce Gracie tarafından ün kazandı. Gracie UFC’ye girene ve stilleri ve ağırlık sınıflarının savaşçılarını birbiri ardına kadar sürdürene kadar pek çok insan stili tanıyanlar değildi. İnsanlar Gracie’nin bir rakibi ne kadar çabuk yenebileceğini görmeye başladığında, Brezilya Jiu-Jitsu sanatına hızla ilgi duymaya başladılar.

Günümüzde pek çok kişinin bildiği gibi, Brezilya Jiu-Jitsu, çok az ayağa kalkma becerisine sahip, zemin yakalamayla kullanılan bir sanattır. Dövüş sanatı ile kullanılan tekniklerin çoğu yerde uygulanmaktadır. Teknikler stilistten çok az güç alır, çünkü çoğu hareketin arkasındaki teknikle ilgilidir. Brezilya Jiu-Jitsu stilistleri, 100 lbs veya daha az ağırlığın, ağırlığının ve boyutunun 2 – 3 katı olan birine hızlı bir şekilde bir kilitleme koyabiliyor.

Brezilya Jiu-Jitsu turnuva mücadelesi için harika olsa da, birden fazla saldırgana karşı o kadar iyi değil. Bire bir dövüş ile çok baskın olur, ancak birden fazla saldırgana karşıysanız, boğulma kollarından veya kol kilitlerinden birini çıkarmak çok zor olacaktır. Diğer saldırganlar kafanı uçurmaya çalışacağından, sadece bunu yapacak vaktin olmayacak.

Brezilya Jiu-Jitsu’yu kullanan yerden, stilistin kullanabileceği birçok seçenek olacak. Boğulma tutuşlarını, kol kilitlerini, bacak kilitlerini ve birkaç saniye içinde görüntüden birini çıkarabilecek düzinelerce başka teknikleri çekebilir. Stilist, tepesinde rakibi ile birlikte sırtındayken, bacaklarını saldırganın etrafına sardığı korumaya sahiptir. Bekçi pozisyonundan stilist düzinelerce tekniği uygulayabilir – bir şansa sahip olmadığı görülmesine rağmen.

Montaj, yan kontrol ve arka montaj, koruma ile birlikte birincil konumlardır. Montaj pozisyonu, stilistin saldırganın üzerine zemine monte edildiği yerdir – bir gönderme bekletme zımbalayabileceği veya yürütebileceği bir pozisyon. Yandan kumanda ile stilist, kolayca bir kol kilidini uygulayabileceği bir pozisyonda rakibin göğsüne uzanıyor. Sırt montajı en tehlikeli pozisyonlardan biridir – stilistin rakiplerinin sırtında olduğu ve rakibin Jiu-Jitsu tecrübesi yoksa gerçekten bir miktar hasar aldığı durumlar.

Brezilya Jiu-Jitsu ile rütbe beyaz kuşaktan başlar, sonra mavi, mor, kahverengi ve en yüksek renk olan siyah kuşak. Sıralarda ilerlemek için genellikle kemer başına 2 – 3 yıl, çok fazla pratik ve özveri alır. Bir öğrenci kara kuşağa ulaştığında, diğer öğrencilere bildiklerini öğretebilir. Bu noktaya ulaşmak, 10 yıldan daha uzun sürüyor – buna değer olmasına rağmen.

Dövüş sanatları dünyasında, Brezilya Jiu-Jitsu çok etkilidir. Özellikle turnuvalarda yer dövüşü için en iyi dövüş sanatlarından biridir. Zemin yakalama bugünlerde turnuvalarda çok yaygındır, bu yüzden çok iyi bir stilist olmak için para ödüyor. Çok az dövüş sanatı stili, Brezilya Jiu-Jitsu ile yerde rekabet edebiliyor, bu yüzden birçok insan bu konuda çalışmaya karar veriyor. Bu istisnai yere dayalı savaş sanatını incelemeye başlamaya karar verdiyseniz – pişman olmayacağınız bir karar vermek için kendinizi sırtınıza atabilirsiniz.

ppppp

(kelime sayısı 589)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir