Kategoriler
Genel

Aikido’ya Giriş

Aikido’nun bugün ABD’de en iyi ve en popüler dövüş sanatlarından biri olduğu gerçeği yanlış değil. Aikido’nun sanatı en iyi, filmleriyle daha popüler yapan aktör Steven Seagal ile ilişkilendirilir. Aikido, 1940’larda Japonya’da başlayan bir sanat olan geleneğin zengin ve tarihidir.

Aikido’nun kurucusu Morihei Ueshiba, 14 Aralık 1883’te doğdu. Modern Japonya’da büyürken, Ueshiba yerel haydutların babasını şiddetlendirdiğine tanık oldu. Genç çocuk, haydutlara karşı intikam almak için kendisini güçlü kılacağına karar verdi. Ueshiba güçlü bir iradeye sahipti ve her uyanma anını beden eğitimi ve dövüş sanatlarına adadı.

Jujitsu, mızrak dövüşü ve eskrim alanlarında birçok sertifika aldı. Yeteneklerinden çok etkileyici olsa da, yeteneklerinden memnun olmadığını gördü. Bundan daha fazlası olduğunu biliyordu ve her zaman dövüş sanatlarını izleyerek yaşamla daha büyük bir anlam bulacağını umarak dine bakmaya başladı.

Ueshiba, hem dini inançlarını hem de dövüş sanatlarındaki eğitimini birleştirerek Aikido’nun savaş sanatını kurdu. O zaman, stil aikibudo olarak biliniyordu, 1942 yılına kadar Aikido adıyla gitmeye karar vermedi. Tarz gerçekten de oldukça farklıydı; birkaç farklı jujitsu, aiki-jujitsu ve mızrak ve kılıçla mücadele teknikleri de dahil edildi.

Birçoğumuz Aikido’yu nihai savaş sanatı olarak düşünmemize rağmen, bu dine ve uyuma dayanan bir sanattır. Aikido ek kilitleri, ağırlık manipülasyonunu kullanır ve amacına ulaşmak için atar. Savaş sanatı baştan beri Ueshiba’nın niyetleri olan çok etkilidir. Aikido birçok teknikten oluşur ve bu Ueshiba’nın yaratıcı inovasyonunun sonucudur.

Birçoğunun ne düşündüğünün yanı sıra, Aikido’nun savaş sanatında gerçekten birleşmiş bir inanç veya felsefe yoktur. Aikido, miras ve din bakımından gerçekten zengin olsa da, ruhun uyumuna ve huzuruna inanır. Daha yüksek bir manevi güç elde ederek, Ueshiba her zaman insan vücudunun her şeyi yapabildiğine inanmıştır. İntikam almak istemesine rağmen, Aikido’nun savaşmaktan ibaret olmadığını, dünyayla uzlaşmanın ve her insanı dev ailede yapmanın bir yolu olduğunu belirtti.

Yıllar geçtikçe, Aikido Amerika’da şaşırtıcı sonuçlar ile tanıtıldı. Steven Seagal, Aikido’nun dünyadaki birçok filmi boyunca gücünü ve uyumunu gösteren en popüler olanı. Kuzey Amerika’nın çevresinde Aikido’ya çalışma imkanı sunan, belki de sizin bölgenizde bile olsa, birçok dövüş sanatları vardır. Aikido size sadece kendini korumayı öğretmekle kalmayacak, aynı zamanda ruhun uyumunu ve iç huzuru nasıl bulacağınızı da öğretecektir.

ppppp

(sözcük sayısı 471)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir