Kategoriler
Müzik

Lena Horne: Caz Efsanesi

Lena Horne, en popüler Afrikalı-Amerikalı caz efsanesi şarkıcılarından biridir. 1917 yılında New York’ta Lena Calcalun Horne’da doğdu. Duke Ellington ve Artie Shaw gibi en iyi caz müzisyenleriyle sahne aldı. Bugün New York’ta yaşıyor ve halkın gözünde artık görünmüyor. Lena, 1940’larda baş şarkı çektiği Stormy Weather adlı filmiyle ünlü. Müzik kariyerlerinin genelde nasıl başladığının aksine, Lena seçkin bir ailede büyüdü. Brooklyn, New York’ta siyah bir burjuva bölgesinde yaşadı.

Babası Edwin Horne, üç yaşındayken onları terk etti. Bir mucidin kızı olan annesi Edna Scottron, siyah tiyatro grubuyla bir oyuncuydu ve çok seyahat etti. Lena’nın dedesi onu büyüttü. Kara seçkinlerin bir parçası olduğu söyleniyor olmasına rağmen, ırk ayrımcılığı hala vardı. Lena Horne ve arkadaşı Paul Robeson, Sivil Haklar için mücadele etmek için ömür boyu süren bir çaba sarf etti.

Aslında, sivil haklar hareketini o kadar ciddiye aldı ki, siyah insanlara sadece beyaz insanlara hizmet etmek için orada bulunan bir izleyici kitlesine ya da izleyiciye gösterme teklifini reddetme noktasına geldi. Lena Horne, ayrıcalıklı beyaz insanlara eşit haklı bir muamele görmek amacıyla Mart ayının Washington’unda ayrıydı. Buna ek olarak, Lena Horne, NAACP, Negro Kadınlar Ulusal Konseyi için performans sergileme ile birlikte konuşmaya ve Amerika’daki Kongrede linç karşıtı yasayı geçirmede eski ilk kadın Eleanor Roosevelt’e yardım etmeyi taahhüt etti.

Bütün bu ciddi kaygılarla bile, tarihin en unutulmaz caz şarkıcılarından biri olmak için zaman buldu. Cafe Horne, Paul Robeson, Big Joe Turner, Ella Fitzgerald, Lester Young, Hazel Scott, Sarah Vaughn’un başarısına yol açan, keşfedilmemiş Afrika kökenli Amerikalıların yeteneklerini göstermek için Avrupa kabarelerini taklit eden bir kulüp olan kafe toplumunda sahne aldı. Josh White, Pete Johnson ve Mary Lou Williams.

1947’den 1971’e kadar Lena Horne, Yahudi bir adam olan Lennie Hayton’a müzik şefi olarak tekrar ev sahipliği yaptı ve daha sonra MGM stüdyoları için daha sonra yazar olan Richard Schickel’in kariyerine yardımcı olmak için evlendiği “Lena” adlı otobiyografisinde kabul etmek üzere kabul etti. Bununla birlikte, ırklararası çift her zaman olduğu gibi baskılarla yüzleşmek zorunda kaldı, aynı ırk çiftleri değil, ancak ölene kadar onunla kaldı. Lena Horne birkaç Broadway müzikalinde yer aldı ve “Jamaika” başlıklı calypso’daki performansı için 1958 ödülü kazandı. Lena Horne bir Tony Ödülü kazandı “Lena Horne: Leydi ve Onun Müziği” başlıklı bir kadın gösterisi için.

Başarısında, normal rekor süresinden daha fazla koşmak için tarihin en uzun solo performanslarından birini kabul etmeli. Büyük bir alçakgönüllülükle Lena Horne pek çok müzikal projeyi kabul etmedi, ancak Frank Sinatra ve Quincy Jones ile gerçekleşmeyen bir prodüktör olarak kaydetti. Bununla birlikte, Lena Horne, Sammy Davis’le düet yapan solo bir kayıt üzerinde çalıştı ve Joe Williams, 1988 yılında “Hayatımdaki Erkekler” adını aldı. Bir sonraki yıl, kredi listesine eklemek için Grammy Yaşam Süresi Başarı Ödülü’nü kazandı. başarısı kariyerinde ustalaştı. Seksenli yıllarında, 1994 yılında “En İyi Vokal Caz Albümü için Grammy kazanan” Live We Together Again “adlı 1994 albümünü kaydetmeye devam etti. 1998 “Kendim Olmak”. Sonunda Frank Sinatra ile “Embraceable You” adlı şarkıda şarkı söyleme şansı yakaladı.

2000 yılında sesini “Classic Ellington” kaydına ödünç vermek için başka bir albüm kaydetti. Lena Horne, Delta Sigma Theta kardeşliği üyesidir ve 1995’ten beri Blue Note Records etiketinde yer almaktadır.

2005’te Oprah Winfrey, şarkıcı / müzisyen Alicia Keys’ten bir filmde Lena Horne rolünü oynamasını isteyebileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir