Kategoriler
Genel

Muay Thai’ye Derinlemesine Bir Bakış

Tüm dünyada Tay boksu olarak da bilinen Muay Thai, antik Tayland’ın korkusuz savaşçıları tarafından savaşta yaratılmış ve test edilmiş eski bir kendini savunma sanatıdır. Bugün Muay Thai tüm dünyada kullanılmaktadır. Birleşik Devletler Donanması SEAL’leri, Tayland ordusu ve hatta CIA, bu savaş sanatının sunduğu yıkıcı ve kemik kırma tekniklerinden tam anlamıyla yararlanmaktadır.

Diğer dövüş sanatlarının aksine, Taylandlı öğrenciler yetenekleri ve ilerlemeleri için kemer kazanmazlar. Bunun yerine, yetenekleri ringde test edilir. Tayland dövüşü ilk başladığından beri, savaşçıların kendileriyle ilgilendikleri tek şey Muay Thai dövüşündeki baskınlığını gösteren şampiyonluk kemerleri.

Muay Thai ile öğretilen beceriler, diğer çarpıcı dövüş sanatlarına çok daha baskın. Muay Thai çok az boğuşma kullanıyor, ancak daha çok kırma vuruşlarına, yumruklara ve kemik parçalama dirseklerine odaklanıyor. Tayland dövüşü öğrencileri, genellikle tek bir atışla rakiplerini devredebilir, çoğu zaman kemikleri kırar ve bazen tek bir ölümcül vuruş veya dirsekle öldürür.

Muay Thai’nin yer kapmaktan ya da teslim etmekten vazgeçme nedeninin kullanılmamasının nedeni, her zaman çok sayıda saldırganın bulunduğu eski savaş alanlarında geliştirildi. Bu saldırganlar kılıçla mücadele becerilerinde bilgili idi, bu da güvenilir bir dövüş sanatına ihtiyaç duyulduğunu aşağı yukarı bir zorunluluk haline getirdi.

Muay Thai kılıç, mızrak, sopa ve sert grev kullandı. Bu tür bir ortamda savaşın toprağa gitmesini istemediniz. Grev ve silah hareketleri hızlı, sert ve çok kesin olmalıydı. Bu tür koşullar ve çevre türleriyle, Muay Thai’in mükemmel bir silah sistemine sahip, hızlı ve duyarlı bir savaş sanatı olması gerekiyordu.

Muay Thai için boğuşma ve sunumlar planlanmış olsa da, dövüş sanatı boğuşma uygulanmadan önce daha çok bir halka sporu haline geldi. Başlangıçta Tayland’ın çarpıcı amaçlarla dövüş sanatı olmasıyla, birçok dövüş sanatçısı zaman boksuyla tekrar tekrar kanıtlanmış teknikleri kullanmaya başladı.

Vurgulamaya çok önem veren başka dövüş sanatları olsa da, Muay Thai oldukça farklı. Muay Thai’nin farklı olduğu ilk alan hem dirseklerin hem de dizlerin etkili kullanımıdır. Tayland tekniklerinin çoğunda kullanılan dirsekler ve dizler tüm dünyada boksörler ve diğer stilistler tarafından korkuyor.

Tekme ve diz vurma Muay Thai’deki ana nesnelerdir. Tekmelemeyle verimli olabilmek için, kabukların şartlandırılması gerekir – ki bu oldukça acı verici olabilir. Taylandlı stilist, sinirlerindeki etkilerini sinirlerinden geçirdikten sonra, kabuklar tıpkı bir kulüp ya da beyzbol sopası gibi kullanılabilir. Bu, gerçekten hareket halindeyken görmeniz gereken bir şey – tek başına etkinin sesi arkanıza yaslanabiliyor.

Yıllarca süren eğitim ve şartlandırma ile Muay Thai savaşçıları öldürücü ve ölümcül silah haline gelebilir. Düzgün eğitimli bir savaşçı ölümcül bir etki yaratabilir, yani dizleri, şişleri ve dirsekleri bir silahtan veya başka bir silahtan çok daha ölümcül olabilir. Bu nedenle – Muay Thai, dünyadaki en ölümcül ve en korkulan dövüş sanatlarından biridir.

Sonuçta, Muay Thai savunma ve rekabet için mükemmel bir savaş sanatıdır. Tay, dünyanın en iyi dövüş sanatlarından biridir, zaman ve tekrar tekrar kanıtlar – hem eski zamanlarda hem de bugün kullanıldığı zaman.

ppppp

(kelime sayısı 583)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir