Kategoriler
Müzik

Caz Müziği Bugün

Caz müziği, stilin temel imzasının etkili bir unsur haline geldiği noktaya gelişti. Örneğin, 80’lerin Bjourk gibi sanatçıların bilindiği Akıllı Dans Müziği anlamına gelen IDM’nin Electronica müziğinin Caz müziği. Davul ve bas, Caz müziğinin kilit unsurlarından biri olan tipik doğaçlamayı kullanmayan bir diğer elektronik formudur. Aslında, bu hiç Caz müziği olarak düşünülmüyor, fakat Caz müziğinden etkilenen bir tarz.

Electronika çağındaki müzisyenler St. Germain, Jazzanova, Portishead, Apex Twin ve daha fazlası için canlandıran caz müziği kullananlardı. Sinematik Orkestra ve Avrupa Fransa’sından Julien Lourau bu tarz müzikte çok başarılıydı. Bununla birlikte, geleneksel Caz müziğini yeni unsurlarla birleştirmeyi sürdüren usta müzisyenler, geldiği stile en sadık olanlar. Binyılda Caz elemanları, sanatçı Norah Jones ve Amy Aguilera, Amy Winehouse ile birlikte Amerikan Pop sahnesinin bir parçası oldu.

Müziğin Caz olarak adlandırılması gerektiğine inanmayan şüpheciler var. Ancak, Christina Aguilera’nın Back To Basics albümü, kentsel vuruşlu Jazz pirinç enstrümanlarını kullandı. Ulusal Halk Radyosu’na göre caz müziği, müziğin halkın caz müziğinin ilgisine ilgisi ile halk arasında daha popüler hale geldiğini belirten bir rapor verdi.

Rhythm and Blues music, funk ve ruhu tanımlayan bir Jazz müziği ürünüdür. Bu caz müziği, boogie-woogie gospel, bebop ve blues ile başarılı bir şekilde damgasını vuran müzisyenler, R&B’yi çağdaş tarzlara dönüştürdüler. Robert Palmers, Jerry Lee Lewis, Domino, Prens, Michael Jackson, Whitney Houston, Janet Jackson, Keith Ter, Mariah Carey, En Vogue, Guy, Jodeci, Mary J. Blige, Levert, Teddy Riley, Justin Timberlake gibi sanatçı, Aaliyah, Missy Elliot, Lauren Hill, Brian McKnight, Jimmy Jam ve Terry Lewis, bu müziği popüler yapan birçok insandan birkaçı. Daha sonra Pink, Britney Spears ve Gwen Stephani gibi Pop sanatçılarının şarkılarında R&B müzik öğelerini kullandılar. Caz müziğinin gelişiminin çarkı yeni stillere dönüşmeye devam ediyor, ancak farklı zamanlarda başladığı köklere doğru geri dönüyor.

Geleneksel Caz müziğinden hoşlananlar, Caz müziğinin özünün tüm yeni yenilikler arasında kaybolacağından korkuyorlardı. Caz dünyasında özgür düşünce, modernist ve gelenekçi arasındaki ayrılığa neden oldu. Caz müziği dünyası, bir zamanlar liderin günümüz sanat eserlerinde yer alan bir unsur haline geldiği zaman Caz’ın yerini değiştirdi. Bununla birlikte, geleneksel Caz müziğindeki hiçbir şey değişmedi, ancak radyolar tüm müzik stillerini caz unsurlarıyla içerecek şekilde repertuarlarını genişletti.

Caz müziği dizisi, Caz müziği gibi gelmeyen Afrika unsurlarıyla müzik çalan Caz festivallerinde var. Hepimizin dikkat etmesi gereken şey, Caz’daki karmaşık ritim ve Caz Müziği için tipik olan kromatik akor uyumu veya akor ilerlemeleri gibi göze çarpan müzik unsurları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir