Kategoriler
Genel

Wing Chun’a Bir Bakış

Yirminci yüzyılın başlarına kadar, Wing Chun olarak bilinen savaş sanatı pek bilinmeyen bir şeydi. O zamanlar Wing Chun daha yeni başlıyordu, birçok dövüş sanatçısı tarafından uygulanmıyordu. Yıllar geçtikçe, Çin’de var olan en önde gelen dövüş sanatlarından biri haline gelen çok baskın bir güç haline geldi. Bugün bile, yüzlerce dövüş sanatçısı Wing Chun’u ve onlara sunduğu her şeyi inceliyor.

Öğrencilere Wing Chun’u okurken öğrettikleri ilk şey, zorla karşı koymak için her zaman güç kullanmaları gerektiğidir. Kuvvete karşı kuvvet kullanarak, daha zayıf ve daha küçük savaşçılar daha büyük ve daha güçlü rakipleri kolayca ve hızla kaldırabilir. Ne zaman bir çatışmaya girerse, Wing Chun stilistleri beyinlerini kullanacaklar ve ona karşı bir güç ve kuvvet kullanacaklar.

Eğitim boyunca, bu kavramın çok üzerinde durulur. Öğrenciler kuvvet ve güç hakkında her şeyi ve nasıl doğru bir şekilde karşı koyabileceklerini öğreneceklerdir. Birçoğunun anlamadığı şey, karşı kuvvetin stilistten çok az güç alması gerektiği. En zayıf Wing Chun stilisti bile, eğer uygun tekniği kullanırsa ve rakipleri kendisine karşı güç kullanırsa, rakibini 3 – 4 kat daha fazla alabilir.

Wing Chun, delme, tekme ve birkaç penye tutma gibi diğer teknikleri de öğretir. Ancak tekniklerin çoğu fırlatma ve vurma yoluyla kuvvete karşı kuvvet kullandığı için çok fazla boğuşma öğretmez. Bu savaş sanatı ile öğretilen grevler çok hızlı ve rakibin vücudundaki hayati bölgeleri hedef alıyor.

İnsan vücudundaki en hayati alanların çoğunluğu, merkez hat boyunca bulunur, Wing Chun’un stilistlere öğrettiği alan, teknikleriyle saldırının yanı sıra korumayı da sağlar. Bu çizgi savaşta en hayati olanıdır, bu yüzden dövüş sanatçıları bu çizgi boyunca var olan herhangi bir alana yönelik saldırılarını her zaman hedeflemelidir. Stilist güçlü bir darbe indirebilirse, merkez çizgisinde bulunan hayati noktaların çoğu karşılaşmanın sonu olabilir.

Wing Chun’un tekrar tekrar vurguladığı gibi, stilist ile rakip arasındaki en kısa saman hareketin çoğunun gerçekleştiği merkez çizgisidir. Wing Chun’un lineer modası nedeniyle, öğrenciler eğitimlerinin büyük bölümünü, saldırıların yanı sıra merkez hattına karşı kuvveti nasıl yönlendireceklerini öğrenerek harcayacaklar.

Wing Chun, öğrencilere her türlü karşılaşmada kuvvete karşı nasıl kuvvet kullanacaklarını öğreten olağanüstü bir savaş sanatıdır. Her ne kadar öğretilen teknikler ve hamleler denenmiş, kanıtlanmış ve hepsinden önemlisi, Wing Chun ile birlikte kullanılan pek çok boğuşma tutma silahı veya silahı yoktur – her şeyden önce – kendini savunma için çok etkilidir.

ppppp

(kelime sayısı 464)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir