Kategoriler
Müzik

Caz Müzik Festivalleri

Eğer bir caz müziği aşığıysanız, her yıl bir festivale gitme ihtimaliniz var. Muhtemelen bilmediğiniz şey tüm dünyada caz festivalleri olduğu. Seyahat etmeyi seviyorsanız, caz zevklerinizi genişletin ve bu uluslararası caz festivallerine gidin.

Akbank Caz Festivali, İstanbul, Türkiye
17 Ekim – 27 Ekim

Akbank Caz Festivali, hem ülkeden hem de dünyanın her yerinden gelen seslerin farklı bir karışımından biridir. Geçen yılki festival Arif Mardin’e ithaf edildi. Orada sahne alan sanatçılardan biri Kurt Elling. Kurt Elling, bugün caz müziğinde çok popüler. On yıllık kariyerinde, altı albümünün tümü Grammy ödülleri için aday gösterildi. İsrail, Japonya ve Avustralya gibi yerlerde dünyayı gezdi. 2003 yılında NARAS’ta Başkan Yardımcılığı yaptı. (Ulusal Kayıt Sanatları ve Bilimleri Akademisi) Bu yıl bir albüm çıkardı.

Barbados Caz Festivali, Barbados
8 Ocak – 14 Ocak

Burada sahne alacak sanatçıların bazıları Ruben Studdard, Anita Baker, Macy Gray ve Robert Glasper. Bu bedava bir Jazz müzik festivali değil. Performansları duyma fiyatları, sanatçıya bağlı olarak 30 ile 100 $ arasında değişmektedir. Bu caz müzik festivaline katılmak istiyorsanız, uluslararası bilet siparişi veremezsiniz. Aslında Barbados’da bulunmanız ve Barbados’ta kalacağınız adresin adresini vermeniz gerekir ve biletler bu adrese teslim edilir.

Brecon Caz Festivali, İngiltere
11 Ağustos – 13 Ağustos

Brecon Jazz yirmi dört yıldır buralarda. En iyi caz müziği, muhteşem Brecon Beacons National Park’ta gerçekleştirilir. Galler’de bulunur. Bir yardım kuruluşu olan Brecon Uluslararası Festival Ltd. şirketi olan Charcon Uluslararası Festivali, yıl boyunca Galler ve Güney-Batı İngiltere’de bir eğitim ve sosyal yardım programı düzenliyor.
Bu yıl, Brecon Caz Festivali’nde Sanatçı Yerinde Joe Lovano vardı. Joe Lovano, dünyanın en iyi tenor saksafon oyuncularından biridir ve 70’lerden bu yana olmuştur. Woody Herman’ın orkestrasında ve Mel Lewis’in orkestrasında sahne aldı. Daha sonra John Scofield, Hank Jones ve Bill Frisell gibi sanatçılar ile işbirliği yaparak sınırları kırdı. Brecon’daki BBC Big Band’i yönetti, genç Galli Jazz müzisyenlerine ustalık dersi verdi. Bu yıl Brecon’da ayrıca “Jazz in Women” da yer aldı. Sanatçılardan birkaçı: ABD’den Jessica Williams ve Japonya’dan Hiromi.

Copenhagan Caz Festivali, Danimarka
6 Temmuz – 15 Temmuz

Bilmiyorsanız, Danimarkalılar gerçekten caza benziyor. Kentte eski eserler kadar yeni sanatçılar da sahne alıyor. Günün konserleri, kanalların ve tarihi evlerin yakınında yapılır. Bazıları küçük, kalabalık kulüpleri oynamayı tercih ediyor. Her canlı performans heyecan verici ve akılda kalıcı. Burada performans gösteren sanatçılar George Clinton ve P-Funk Allstar’lar, McCoy Tyner Trio, Brezilya-Brezilya Büyük Bandosu, Mavis Staples W. Band, Zawinul Sendikası ve Maceo Parker. Caz müziği yalnızca eyaletlerde değil, dünyanın her yerinde takdir edilen bir şeydir. Caz müziğini başka yerlerde de deneyimlemek önemlidir, böylece cazın büyüsü daha da genişleyecek, paylaşılacak ve gelecek yıllarda çevrilmeye devam edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir