Kategoriler
Müzik

Caz Müzik Kompozisyonu

Caz müziği kompozisyonu, en unutulmaz başyapıtlardan birini yazma ve yaratma becerisine sahip bilgili müzisyenlerin eseridir. Ayrıca, Caz müziği kompozisyonu, çalışmaya değer bir ders olarak kabul edilen yüksekokul ve üniversitelerde yer alan bir derstir. Caz müziğini bestelemek, kompozisyon kurallarına uyması için değiştirilen veya yerine kullanılan akorları kurma teorisini gerektirir.

Yani, parçadaki müzikal şoklara nasıl akacağını engellemeyeceğinizi bildiğiniz sürece deneyler gayet iyi. Caz müziğinin özünü yaratırken bir parçanızda tutmak ve yaratıcılığı zihninizden uzak tutmak için tüm düşünceleri saklamanız zorunludur. Caz müziğinin kompozisyonunun amacı, müzikal çalışmanızın sesinde herhangi bir konuda hissedeceğiniz şeyler yaratmaktır. Caz müziği kompozisyonu yapımında yolunuzu bulmak için kulak eğitiminde temel teori becerilerini, çeşitli enstrümanlar üzerine notlar, anahtar imzalar, ölçekler, akorlar, aralıklar, karşılıklar, uyum, melodi, müzik terminolojisi, notalar, metre ve zaman imzaları, çeşitli araçların aktarılması ve müzik okuması.

Çeşitli sanatçılardan Caz müziği dinlemek, oluşturmak istediğiniz kompozisyon türü için size bir fikir verecektir. Eski bir şarkıyı yeni fikirlerle yeniden canlandıran müzik düzenleme ile başlayabilirsiniz. Örneğin, bir kamu malı şarkı kullanmak veya belirli bir şarkıyı kullanmak için izin istemek için profesyonel müzisyenler tarafından birçok kez yapılmıştır. Buna bir örnek, Chaka Han’ın Edward C. Redding tarafından Billie Holiday için yazdığı “Aşk İlişkisinin Sonu”.

Temel yapıyı korumak veya şarkıyı kendilerine göre yorumlamak isteyen farklı insanlar tarafından “Benden Uzaklaşamazlar”, “Misty” ve “Stormy Weather” gibi caz standartlarının birçok sürümü var. . Caz Kompozisyonu oluşturmanın temel kuralları bir tema oluşturmak ve etrafındaki müziği düzenlemek.

Anlamı, temel şarkı yazma yapısında olduğu gibi, bir başlangıç, orta, köprü ve bitişe ihtiyacınız olacak. Sıra, müziği yaratan kişilere bağlıdır. Noter Jazz ve Blues notalar veya sahte kitap formlarında en yaygın temalarla başlayabilirsiniz. Ek olarak, notalarda bulacağınız temel teori yapısını bir format olarak kullanın, fakat kendi fikirlerinizi kullanın. Düzenleme yaparken, temel formatı inceleyebilir ve ihtiyaç duyduğunu düşündüğünüz alanları süsleyebilirsiniz. Bir müzik düzenlemesinde gidilebilecek yön, her bir caz müziği tarzının nasıl yaratıldığının geçmişine göre sınırsızdır.

Caz müziği kompozisyonu yaratırken, doğaçlama olan tüm gerçek Caz müziğindeki temel unsurun hatırlanması gerekir. Caz Doğaçlama hiçbir şekilde, şekilde veya biçimde gösterilmez. Aslında, Caz kompozisyonundaki doğaçlama, eşlik eden müzisyenin saf duygusuyla icat edilir. Caz kompozisyonunda doğaçlama başlangıçta, köprüde ve eserin sonunda olabilir. Çoğunlukla parçanın ortasındaki süslemeler vardır, fakat bunların hepsi müziğin yaratıcısının havasına bağlıdır.

Jazz müzik kompozisyonunun arkasındaki teoriyi öğrendikten sonra yaratma kısayollarını öğrenebilirsiniz. Örneğin, ana sayfalar genellikle altında bulunan melodilerin üstündeki Caz ​​akoru sembolünü izleyecek temel bir yapıya sahiptir. Her şey söylendiğinde ve yapıldığında, kendi şaheserinizi dünyaya kalbinizden hediye olarak yaratmış olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir