Kategoriler
Müzik

Caz: Yasak Müzik

Tarihte, Jazz’ın II. Dünya Savaşı’nda müziğin yasaklandığı ve Hitler’in Nazi rejiminde temsil ettiği şeyden dolayı özgürlük için bir plight olduğu düşünülen bir zaman vardı. Caz müziği, Afrika kökenli Amerikalıların kültürden yaratıcı bir şekilde icat ettiği Amerika’nın ve Amerikan yaşamının bu müzik tarzını etkileyen tüm unsurlarının ürünüdür.

Caz müziği, özgürlüğün, umudun ve kendini müzikle ifade eden en iyi sanat biçimlerinden birinde ifade etme yeteneğinin bir sembolüdür. Yani, Afrikalı Amerikalılar köleliğin başlangıcından beri baskıyla savaştı ve Caz müziği bu direnişi temsil etti. Caz müziğinin temel kompozisyon kurallarının temeli vardır, ancak o zamandan beri yeni müzik biçimlerine doğru yolunu genişletti.

Avrupa’dan da özgürlüğüne kavuşan Amerika, Amerikalılarını ülkelerine inanmaya teşvik etmek için kayıtlarda ve radyoda Caz müziğini dinleyerek ataerkilliğini gösterdi. Hollywood, ünlü müzisyenler ve Caz müzisyenleri, dünyaya dikkat çekmek için vatansever filmlere katılarak özgürlüğü bile desteklediler. Bu hareket, Hitler ve Stalin’in, Caz müziğinin, özgürlük ve vatanseverlik fikrinden kolayca etkilenebilecekleri dinleyen herkes üzerindeki etkisinden korkmasına neden oldu.

1921 yılında, Caz müziğini veya Caz dansını sevmeyen Amerikalılar vardı. Caz’ın alkolden daha kötü bir tür tehdit olduğunu ve Caz’ın varlığını ortadan kaldırmanın daha iyi olacağını söyleyen eylemciler vardı. Almanya’da, Amerikalılar savaşa katılmadan önce ve sonra, Caz ve diğer Amerikan müzikleri ülkede yasaklandı. Stalin, Sovyetler Birliği’ndeki 1945 savaşının sonunda Caz müziği çalmayı yasakladı ve saksafon kullanımını yasakladı. Caz, “Hitler tarafından, Blacks müziğinin Caz müziğinin yasaklanmasının bir nedeni olarak seçildi. Bununla birlikte, dünyanın dört bir yanındaki müzikleri duyan herkes, Caz müziğini kucakladı.

Aslında, böyle bir savaşın direncini destekleyenler tarafından çok beğenildi. Azerbaycan bölgesinde, 1950’lerin yılı, Bakü müzik tarzından gelen Mugam olarak bilinen yeni bir Caz stiline daha da yasak Caz müziği üretti. Caz’ın sesi, 1960’ların sonlarında Rai olarak bilinen tüm ülkelerini ve Avrupa’yı Rai olarak bilinen bir türden Cezayir’e yazan Cezayir’e bile yayılan bir rahatlama ve özgürlük atmosferi yaratıyor. Rağmen, onu sevdiğini anlatanların kullanımını yasaklayan birçok caz müziği vardı.

Jazz’dan hoşlanmayanlar, “Vo do do de o Blues” başlıklı, Jazz ve blues’a karşı kitaplar yazdılar. Diğer bir başlık ise, Caz müzikten nefret eden bir bayan hakkında “Anti paçavra zamanı kızı” dır. Bununla birlikte, yeraltı kulüpleri, Speakeasies’te bir caz evi yapmak için yasaları gizli bir şekilde çiğnediklerinde, aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki Caz ​​müziğinin müjdesini yaydılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir