Kategoriler
Müzik

Diana Krall

Diana Krall başarılı bir şarkıcı ve caz piyanistidir. Diana, 1964’te British Columbia Kanada’da doğdu. Dört yaşındayken piyano çalmayı öğrendi. Herkes onun ailesi müzisyen. Lisedeyken bir caz grubunda, sadece onbeşinde Nanaimo’daki birçok restoranda oynadı. Berklee Müzik Okulu’na gitmek için 17 yaşında Vancouver Uluslararası Caz Festivali’nden burs kazandı. Bir buçuk yıl kaldı.

Nanaimo’da çaldığında, ünlü bir bas gitarist ve Ella Fitzgerald’ın eski kocası Ray Brown, Los Angeles, Kaliforniya’ya taşınmasını ve piyanist Jimmy Rowles ile yeteneklerini geliştirmesini söyledi. O yaptı ve onunla şarkı söylemeye başladı. Bu hamle onu kariyerini ilerletebilecek bir üretici ve öğretmen çemberi haline getirdi. 1990 yılında New York’a gitti ve 2003’te müzisyen Elton John’un mülkünde İngiliz müzisyen Elvis Costello ile evlendi. Diana ve Elvis’in 2006’da ikizleri Dexter Henry Lorcan ve Frank Harlan James’di.

Babalarının kocaman caz müzik albümlerini dinlemek, Diana’nın bugünkü müzisyen olmasına yardımcı oldu. 2002’de annesini multipl miyelom için kaybetti ve danışmanları Ray Brown ve Rosemary Clooney’yi birbirlerinden sadece birkaç ay sonra kaybetti. Küçük kız kardeşi caz müziği kariyerinin güçlü bir destekçisidir.

İlk albümü 1993’te Stepping Out adında çıktı. John Clayton ve Jeff Hamilton bu kaydın bir parçasıydı. Tommy LiPuma 1995 yılında bir sonraki albümü Only Trust Your Heart adlı albümünü duydu ve bir sonraki albümü 1996 yılında All For You: Nat King Cole Trio’ya Bir Adanmışlık olarak seçildi. Yetmiş hafta boyunca Billboard dergisinde. 1997’de Love Scenes gitarda Russell Malone ve bas gitarda Christian McBride ile hit oldu.

2000 yılında, Diana, Tony Bennett ile turneye çıktı ve daha fazla Grammy ödülü için aday gösterildi. Look of Love albümü ertesi yıl platin hale geldi. Kanada listelerinde bir numaraya ve ilk 200’de Billboard 200’de bir numaraya gitti. 2001 yılında Diana dünyayı gezdi. Paris Olympia konseri kaydedildi ve Paris’teki Diana Krall-Live piyasaya sürüldü ve Kanada’daki 5 numara ve Billboard 200’ün ilk 20’si Billboard caz listelerinin başına geçti. Kayıtta Billy Joel’in “Just The Joni Mitchell tarafından “ve” Siz Bir Dava “dınız.

Diana, evlendikten sonra kocasıyla birlikte yazdı ve kendi şarkılarını yazdı. Diğer Odadaki Kız 2004’te yaptığı çalışmanın sonucuydu. Bu yıl Lexus reklamındaydı. Diana ayrıca ünlü bir piyanist olan Hank Jones ile “Küçük Bir Rüya Gördüm” şarkısını söyledi. 2003 yılında Victoria Üniversitesi’nden onursal doktora aldı. 2004’te Kanada’nın Şöhret Kaldırımı’na dahil edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir