Kategoriler
Müzik

Billie Tatil

Billie Holiday, Amerika’nın en ünlü caz müzik şarkıcılarından biriydi. Gerçek adı Eleanora Fagan idi. Müzisyenlerin çoğu hayatı gibi, kariyerine zarar veren, büyümesi çok kötü bir zaman geçirdi. Otobiyografi Lady Sings The Blues’da hayatı hakkında yazıyor, ancak içinde pek geçerli olmayan pek çok şey var. Sahne adı, aktris, Billie Dove ve babası Clarence Holiday’den.

Billie, Baltimore’ın en fakir bölgesinde büyüdü. Ebeveynleri üç yaşındayken evlendi, ancak bu sürmedi. Boşandılar ve annesi ve çeşitli akrabaları tarafından büyütüldü. Onbir yaşındayken tecavüze uğradı ve okulu çok atladı, bu yüzden 1925’te İyi Çoban Evi’ne yerleştirildi. İyi Çoban Evi, Katolikler için bir reform okuluydu. Ailenin bir arkadaşı birkaç yıl sonra oradan çıkmasına yardım etti. Daha sonra annesiyle birlikte yaşamak için New York’a gitti. Bir yıl sonra annesi bir komşunun Billie’ye tecavüz ettiğini keşfetti, adam hapiste üç ay geçirdi.

Her şey daha kötüye gitti. Billie, bir genelevin bir fahişe olarak çalıştığı yerde olduğunu iddia ettiğini ve daha sonra bir süre hapishanede kaldığını söyledi. 1930’larda Harlem gece kulüplerinde ipuçları için şarkı söylemeye başladı. Adının karşılığı olmadığı ve tahliye edilmek üzere olduğu bir kulüpte “Trave’lin All Alone” adlı bir kulüpte şarkı söylediği ve dinleyenlerin ağladığı söylendi. Harlem’deki Pod’s ve Jerry’s adlı popüler bir caz kulübünde sona erinceye kadar ipuçlarını söylemeye devam etti. Performansının büyük bir kısmı keşfedilemiyor, ancak 1933’te bir yetenek avcısı olan John Hammond’ın onu bulduğu Monette’de çalıştığı söyleniyor.

 John aynı yıl Benny Goodman ile kayıt yaptı. Piyanist Teddy Wilson ile birlikte bir grupta şarkı söyledi. İlk filmleri “Bayan Brown You” ve onu ünlü bir caz şarkıcısı yapan “What A Little Moonlight” yapabilirdi. Bunu takip eden yıl, kendi sahne adı altında kayıt yapmaya başladı. Tenor saksafoncu olan Lester young gibi, onunla en iyi performans gösteren müzisyenlerden bazıları. Lester annesinin evinde yatılıydı, bu yüzden iyi arkadaşlardı. Ona Lady Day takma adını veren oydu. Ona Prez takma adını verdi. Ayrıca Artie Shaw ve Count Basie ile çalıştı.

Billie Columbia etiketindeyken, birileri ona linç hakkında “Strange Fruit” şarkısını verdi. 1939’da bir tür misillemeden korkan bir kulüpte şarkıyı söyledi. Daha sonra, Billie, babasının ölümüne benzer olduğunu ve bunun neden böyle yaptığını söyledi. Birçok insanın şarkıyı anlamadığı için üzgündü. “Sallanan insanlar hakkındaki o seksi şarkıyı söylememi isteyecekler” dedi. Columbia kaydetmedi, ama Commodore Records yaptı. O şarkıyı yirmi yıl boyunca söyledi.
  
 1940’larda uyuşturucu kullanmaya başladı, 1941’de bir tromboncu olan Jimmy Monroe ile evlendi. Aynı zamanda, uyuşturucu satıcısı Joe Guy ile ortak hukukta yaşıyordu. 1947’de kocasını boşandı ve uyuşturucu satıcısından ayrıldı, ancak kadınlar için düzeltme tesisinde sekiz ay geçirdi. Kabare Kartı alındığı için, hayatının son on iki yılında New York’taki kulüplerde, bir kez izinli Abanoz Klübünde izin alamadı.

Madde bağımlılığı ve erkeklerle en kötü ilişkilere girmeye devam etti.
1959’da karaciğer sirozu nedeniyle öldü. Daha 44 yaşındaydı. Tek elinde bankada yetmiş sent ve 750 dolarlık bir tabloid ücreti vardı. Lady Sings The Blues adlı filmi Diana Ross’un başrol oynadığı hayatı hakkında yapıldı. Gerçek hikaye değildi ama Diana’ya En İyi Kadın Oyuncu adayı oldu. Billie birçok insan için ilham kaynağı olmuştur ve halen günümüzde en iyi caz müzik vokalistlerinden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir