Kategoriler
Müzik

Art Blakey

Caz müziği efsanesi Art Blakey’nin kariyeri şaşırtıcıydı. Okulda piyano dersleri aldı. Yedinci sınıftayken tam zamanlı müzik çaldı ve popüler bir gruba liderlik etti. Çok geçmeden Ray Bauduc, Chick Webb ve Sid Catlett gibi oyuncuların tarzında davul çalmaya başladı. Kendisine nasıl oynanacağını öğretti.
1942’de Kelly’nin Ahırında Mary Lou Williams’la oynadı. Sonraki iki yıl boyunca Fletcher Henderson’la birlikte gitti. Art daha sonra büyük bir gruba liderlik etmek için Boston’a gitti, daha sonra St. Louis’deki Billy Eckstine grubuna katıldı. Sanat 1944-1947 arasında bu grupla kaldı.

Sanat, caz müziğinin Fats Navarro, Miles Davis ve Dexter Gordon gibi en iyi müzisyenleri arasında sayılıyordu. 1947’de Eckstine grubunun ayrıldığı Art, Onyedi Haberciler’e başladı. Aynı isimde birkaç başka gruba sahip olacaktı. Daha sonra bir yıldan fazla bir süredir İslami insanlar hakkında bilgi edinmek için Afrika’ya gitti. 1950’lerde Clifford Brown, Miles Davis, Charlie Parker ve Horace Silver ile sahne aldı.

Pek çok kez birlikte çalıştıktan sonra, Horace ile Kenny Dorham, Hank Mobley ve Jazz Messengers adını taşıyan başka bir gruba başladı. Horace bir yıl sonra ayrıldı. Grubun bilinen lideriydi. Caz Haberciler sert müzik caz müziği çaldılar. Kökleri blues müziği idi. Sert bop bebop’un incil ve ruh müziği ile karışımıdır. Buna bir örnek, 1958’de Blue Note Records’ta kaydedilen Moanin albümüdür. Balo salonundaki caz müziğinin kaybolduğu siyahların cazla ilgilenmesini sağlamak için çok uğraştılar. Yıllar boyunca birçok genç müzisyen bu tarzdan etkilenmiştir. Keith Jarrett, JoAnne Brackcen, Woody Shaw, Donald Byrd, Delfeayo, Branford ve Wynton Marsalis gibi caz müzisyenleri.

1971’den 1972’ye kadar, Sanat dünyası, Kai Winding, Dizzy Gillespie ve Thelonious Monk gibi caz müziğindeki en büyük isimlerle gezdi. Ayrıca Newport Caz Festivali’nde de çok sahne aldı. En iyi performans, 1974 yılında Buddy Rich, Max Roach ve Elvin Jones ile savaş halinde olduğu zamandı.

Sanat, müziğini Afrika tarzına benzer olarak düşünmese de, dirseğini tomoyu değiştirmek için tom-tom üzerinde kullanmak gibi tekniklerinden bazılarını kullanmasına rağmen. Markası, hi-hat’ın her saniye ve dördüncü vuruşta zorla kapatılması, 1950-1951 yıllarında, birçok caz müzisyeninin kopyaladığı kopyalandı.

Davul tarzında yenilikçi ve cazip bir caz müzisyeni olan o eşsiz ve güçle icra edildi. Oynadığı yol gürültülü ve saldırgandı. Caz eleştirmenleri temel olarak 1960’larda yaptığı şeyi görmezden geldi. Amerikan izleyicileri, 1970’lerde rock müziğinin sahneye girmesiyle geride kaldı.

Genç caz müzisyenlerine, onları dinlemeye ve caz müzik kariyerlerinde onlara yardım etmeye her zaman zaman ayırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir