Kategoriler
Müzik

Caz Müziğinin Amerikan Etkisi

Caz müziği hissi, tanıdık seslerini Caz’ın özüyle birleştirmeyi denemeyi cesaretlendiren dünyanın diğer yerlerine sürtünmeye başladı. Avrupa’nın Fransa’daki ülkesinde, ilk “Çingene Cazı” nın yapımından sorumlu olan Quintette Du Hot Club de France geldi.

Belçikalı gitarist Django Reinhardt, dans salonlarında kullanılan Fransız Muset, Jazz Manouche olarak bilinen Doğu Avrupa Halkı ve 1930’ların Amerikan salınımı tarzını karıştırarak çingene cazı yarattı. Ses, çelik telli gitar, keman ve dik bir bas olan tel ailesinden çalgılar tarafından geliştirilmiştir. Jazz müziğinin atmosferi, öngörülemeyen ani bükülmeler ve baştan çıkarıcı ritimlerle baştan çıkarıcıdır. Fransız sanatçı Bireli Lagrene, bu eşsiz müziği, geçmişin eski unsurlarıyla oynuyor.

Müzisyenlerin kendilerini özgürce ifade etmelerine izin veren bir diğer caz müziği tarzı ise Avant-garde veya ücretsiz Caz müziğinin icadıydı. Bu tarzların her ikisi de Bebop döneminden kaynaklandı, ancak 1940’larda ve 1950’lerde rahat bir harmonik ve ritmik müzik türü yarattı. Müzisyenler John Coltrane, Dewey Redman, Charles Mingus, Sun Ra, Sam Rivers, Ornette Coleman ve daha birçoğu bedava caz müziğinin yaratıcılarıydı. 1960’lar ve 1970’ler arasında Latin müzisyenler, Bebop müzisyenleri Dizzy Gillespie ve Billy Taylor tarafından geliştirildikten sonra Afro-Küba ve Brezilya Caz Müziği stillerini yarattılar.

Gillespie ve Taylor, Küba ve Porto Riko müzisyenleri Chico O’farrill, Tito Puente, Chano Pozo, Xavier Cugat, Mario Bauza ve Arturo Sandoval’ın müziğinden etkilendi. Latince bir yorumda ifade edilen caz müziği, 20. yüzyılın caz, klasik ve pop müziğinin bir karışımı olan Samba müziğinin kökenleri olan Bossa Nova olarak adlandırıldı. Bossa, Avrupa’dan klasik harmonik yapı, Brezilya’dan Samba polyrhyth’ler ve havalı müzik ile ılımlı bir müzik sesi. Böyle bir çalışmanın temposu dakikada yaklaşık 120 atıştır. Bu özel seste kullanılan çalgılar, naylon telli gitar, piyano, Sekizinci yüksek kademe kadran, Sade’ın “Sweetest Taboo” gibi davulun kenarına dokunuyor ve bir vokalist. Üretilen ses, gitarın akustik sesinin kolay melodik çizgisiyle uyumak için sessiz kaldığı yeni, rahatlatıcı bir sestir.

Joao Gilberto ve Antonio Carlos Jobim bu müzik tarzı ile altmışlı yıllarda popüler hale geldi. Caz müziğinin etkisi, manevi müzikten Urban Contemporary Gospel olarak bilinen dini müzikte kökenlerine geri döndü. Geçmişte güney kölelerin seslendirdiği manevi müziğin çoğu, 1800 ve 1900’lerde unutulmaz bir karanlık ve kederli bir sese sahiptir. Kutsal ve kutsal kiliseler olarak bilinen kiliseler, üyelerini şarkı ve dansla kutlarken kendi kişisel tanıklıklarını söylemeye teşvik ederek daha mutlu bir yaklaşım benimsemiştir.

Seyahat eden bir papaz olan kutsanmış sanatçı Arizona Dranes, caz enstrümanlarının kullanımıyla blues ve boogie-woogie gibi birçok müzik kategorisine uyacak kayıtları yaptı. O dönemde, dini temalı müzikle kullanılan Caz enstrümanları vurmalı ve pirinç enstrümandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir