Kategoriler
Müzik

Caz Müziğin Kökenleri Hakkında Her Şey

Caz müziğinin sesinin özü, ilk başladığı kökenden dolayı çok yönlü. Aslına bakarsanız, New Orleans, Louisiana, Jazz’ın ilk kez 1850-1900 arasında Afrika köleleri ve serbest bırakılan insanlar tarafından başladığı yerdir. Caz müziğinin ilk tarzı Dixieland olarak biliniyordu.

Afrika’dan Orta’dan Orta’ya, Batı’da ise, Caz Müzik ile sıkça duyulan vurmalı çalgıların karmaşık ritmik doğaçlamalarını duyabilirsiniz. Bu ritimler, Amerikan Spirituals, Hymns, Blues ve mavi çim köylü müzikal sesleri ile bir araya gelerek Caz müziğinden gelen bir tür ses yarattı. Ancak müzik, 1915 yılında on beş yıl sonra adını vermek için belirli bir unvan olmadan sadece tuhaf bir sesti. 1903 doğumlu büyük piyanist Earl Hines, Jazz resmi bir müzik tarzı olmadan önce bu tür müzik çaldı. Eskiden “Jass” olarak yazılan “Caz” kelimesi, Caz müziğinin sesini tanımlamak için kullanılan bir tür Amerikan argo kaynağı olarak ortaya çıkmıştır.

Caz müziğinin sesi, bu müziği yaratan kökenlerden bir çocuk olarak başladı. Yüzyılın başlarında, Caz müziğinde kullanılan çalgılar, esasen askeri yürüyüş veya dans grupları için, Avrupa vurmalı, pirinç ve nefesli çalgılardı.

Dahası, bu araçlar güney bölgesinin daha derin tarafındaki cenaze yürüyüşlerinde ve kuzeyde kullanıldı. Caz müziğinin kökenlerinin özü nihayet özgün bir biçimde kendi tarzına dönüştü. Ayrıca, Caz müziğinin kökenleri, bazı kökleri oraya başladığında bile, tarzını saf halk müziği olarak tanımlanamadığı noktaya kadar genişletti.

Eğitim sistemi, müzisyenleri resmi bir ortamda yetiştirmek için yapılan müzik çalışmalarını bir kez içerdiğinde, birçok kişinin yürekten müzik yaratma tekniklerini öğrenmesinin önünü açtı. Caz müziğinin kökeninin önemi, çoğunun aşık olduğu ses hakkında her şeyi öğrenmek. Caz müziği, bu müzik tarzını yaratan sanatçılar ve besteciler tarafından en iyi şekilde yorumlanabilecek renk ve ses yaratma özgürlüğünü temsil eder. Caz müziğinin kökenleri, belirli bir tarzı etiketlemek söz konusu olduğunda tartışmaya değer bir konu olmuştur. Duke Ellington, müziğin yapması gereken belirli bir yapıya veya forma sahip olmaması nedeniyle kendisini “tüm müzik” olarak açıkladı.

Caz müziği, diğer müzik tarzlarına kolayca karışabilecek başka bir düzeye çıkarmak için bedava müzik dışında kolayca tanımlanabilecek basit bir tarz değildir. Caz müziğinin kendisi Afrika, İzlenimci, Manevi, Hymnal, Blues ve Blue Grass’un eş zamanlı olarak müzik eşliğinde bir müzik şaheseri olarak birleştirilen bir yeniliğidir. Caz müziğinin özünün özü, bir yapbozun parçalarını bir araya getirerek tek bir yapının içine yerleştirmek olarak, her bir bölümünden çıkan farklı müzikal öğelerden gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir