Kategoriler
Resim

Bir Hobi Sera Büyümenizi Sağlayacak!

Daha fazla bahçecilik yapmak isteyen ancak kısa bir büyüme mevsimi alanında yaşamak isteyenler için, hobi serası cevap veriyor. Bir hobi serası ticari olarak sebze veya çiçek üretebilecek kadar büyük değildir. Ancak, kuzey bölgelerinde yaşıyor olsanız bile size domates bitkisi ya da iki ya da bazı taze yeşillikler için bir yer verecektir. Sera meraklıları, üç aylık bir dergi yayınlayan Hobi Sera Derneği olarak adlandırılan kendi derneklerine bile sahipler. Örgüt ayrıca etkinliklere sponsor olur ve bireylerin ilgilenen bahçeciliğe, kaktüsleri büyütmek ya da tohum tasarrufuna bakmaksızın yardım almalarına yardımcı olur.

Bir hobi serası için pazarda iseniz, piyasada çeşitli türleri vardır. En küçük tip, içeri girebilecek kadar büyük değildir ve dışarıdan erişilmesi gerekir. Tüm camdan yapılmış ve raflarla donatılmış eski moda bir telefon kulübesine benziyor. Bu tip, mümkün olduğunca küçük bir yere mümkün olduğunca çok sayıda bitki sığacak şekilde tasarlanmıştır. Raflar, alt raflardaki bitkilere ulaşmak için mümkün olduğunca hafif olması için camdan yapılmıştır. Bu tür hobi serasının ucuz bir başka versiyonu, fermuarlı şeffaf plastik çadırla kaplı raflardır. Bu tür bir düzenleme, çiçeklerini saklamak için bir yer isteyen küçük hobi bahçıvanları için harikadır.

İçeri girebilecek kadar büyük ancak tamamen şeffaf cam veya plastikten yapılmış çeşitli hobi sera tasarımları vardır. Genellikle küçük bir depolama binasıyla aynı boyuttadırlar. Bazı bağımsız inşaatçılar bunları yerel olarak satmaya başladı. Ulusal markalar arasında en iyilerinden birine “Güneş Prizması” denir. Eşsiz yapımı nedeniyle buna denir. Bu hobi serası yan yana küçük prizmalar gibi çalışmak üzere tasarlanmış tek bir dayanıklı şeffaf plastikten yapılmıştır. Güneş ışınlarını yakalarlar ve her açıda seraya geri çekerler. Bu nedenle, bu küçük seraların, hava bulutlu olduğunda parladığı söylenir.

Daha iyi hobi seraları, havalandırma sağlayan ve iç sıcaklıkların çok yüksek olmasını engelleyen havalandırma kanalları açan otomatik sensörler ile donatılmıştır. Bunlar harika bir emek tasarrufu, ancak pahalı alabilirsiniz. Bazen daha güzel seralarda bulunan bir başka yarar, bir sulama veya buğulanma sistemidir. Hobi Sera Derneği veya HGA üyeleri, birçok ilginç sera tasarımını icat etmişlerdir.

Bahçecilik hobinizse, seracılık sizi ilgilendirir. Bir serada en büyük domates ve salata yeşillikleri ile tüm yıl yiyebilirsiniz. Dış ortam sıcaklıklarının onları öldüreceği ana bahçeye fidanları baharın başında başlatabilirsiniz. Bir hobi serası iyi bir yatırım olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir