Kategoriler
Sanat

Vintage Disneyana’yı Bulmak

Vintage Disneyana benim kişisel tutkum haline geldi. Onu yıllardır araştırıyorum. Düzenli olarak sanat müzayedelerine katılıyorum, ancak genellikle sadece küçük bir yüzde Vintage Disneyana buluyorum.

Birkaç yıl önce bir sanat müzayedesinde Noel Baba kostümü giymiş bir sevgilim 1938 Knickerbocker Mickey Mouse buldum. Bu olağanüstü bir vintage Disneyana bulmak oldu. Yüzünde çok ince bir çılgınlık vardı, fakat boyada pul yok.

Sanat müzayedesinden sonra biraz araştırma yaptım ve vintage Disneyana’mın oldukça tarihi olduğu ortaya çıktı. Bu oyuncak Knickerbocker tarafından Noel’de bir mağaza için yapılan bir tür Mickey Mouse oyuncusuydu ve bir yarışma için uzağa verildi. Sakalın gerçek yün kürkü olduğu için mutluydum.

Çılgın Şapkacı çin çaydanlık bulana kadar sanat ihalelerinde birkaç yıl aradım. Bu vintage Disneyana 1951 yılında Disney için Regal tarafından yapılmıştır. Alice’i Harikalar Diyarında hep sevmiştim ve bu çaydanlık benim için çok özeldi.

Vintage Disneyana’ya olan aşkım birçok ortamdan geçiyor. Sanat müzayedelerindeyken figürler, resimler ve beni özel kılan her şeyi satın alıyorum. Bir şey gerçekten nadir veya sıradışı ise ve hala garip bir his varsa, onu kazanmaya çalışacağım.

Aşık olduğum bir tablo buldum. Vintage Disneyana aşkımla uyuyor. Tablo 1949’da oluşturulmuş ve Külkedisi kalesini tasvir etmiştir. Başlangıçta bir Disney tatil kartı için yaratılmıştır. Tabloyu dört bin dolar kazandım ve çok şey almış gibi hissettim.

Eski Disneyland haritaları çok pahalı vintage Disneyana parçaları haline geldi. Sanat müzayedelerinde eski haritalardan daha fazlasını buldum, ancak bunlar genellikle iyi durumda değil. Bulduğum en güzel harita 1958’di, ki aynı zamanda doğduğum yıldı.

1958 yılında Disneyland haritası, poster boyutunda yapılan ilk haritaydı. Sanat müzayedesinde, bu vintage Disneyana parçasını bulduğum o gün müzayedeye çıkacak çok sayıda Disney vardı. Böyle harika bir ürün bulmayı beklemiyordum. Bu harita haddelenmiş olarak kaydedilmişti ve hiç katlanmamıştı. Bunun için iki bin dolar ödedim ve her kuruşa değdi.

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler biz çocukken benim küçük kız kardeşimin en sevdiğim filmdi. Sanat müzayedesi olduğumda onu gösteren klasik Disneyana’yı arıyorum. Onun için bulduğum en iyi şey, 1950’lerin Pamuk Prenses ve yedi cüceden altı figürü idi. Bir heykelcik eksikti, Sneezy.

Kızım Bambi’ye aşık oldu. Ona DVD almamı sağladı ve tekrar tekrar izledi. Bir sanat müzayedesinde bulundum ve eski Disneyana müzayedelerinde güzel bir Bambi heykelcik buldum. Son doğum günü için ona verdim ve onun en değerli mülkiyeti olduğunu söylüyor!

Harika bir 1930’ların Mickey Mouse lambası ve abajuruna sahip olduğum bir sanat müzayedesinde şok oldum. Sanat müzayedesi, vintage Disneyana müzayedesi yaptıklarını bile ilan etmemişti. Bu öğeyi tanıtmışlarsa, daha fazla kişinin açık artırmaya geleceğini biliyorum. Lambayı beş yüz dolara kazandım çünkü rekabet etmedim.

Sanat müzayedelerinde bulduğum en yaygın vintage Disneyana saatler. Saatleri sevmiyorum. Disney saatlerinden hiçbirini asla satın almam. Bir sanat açık artırmasının vintage Disneyana’yı tanıtması ve açık artırma için sahip oldukları tek şey saatler olması beni genellikle hayal kırıklığına uğratıyor.

Eski bir Disneyana satışında imzalı bir Fantasia albümü satın aldım. Sanat müzayedesinde birçok imzalı ve imzalı eşya vardı ve Disney maddeleri de aralarındaydı. Vintage Disneyana’mdaki imzalar arasında Walt Disney, Leopold Stokowski (şef) ve her ikisi de orijinal animatörler, Frank Thomas ve Ollie Johnson vardı. Bu koleksiyonum için harika bir keşif oldu.

ppppp

682

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir