Kategoriler
Sanat

Breweriana, Sanat Müzayedelerinde

Kayınpederim bira sanatına çok ilgi duyuyor. Breweriana bira ile ilgili eserler için özel bir isimdir. Katıldığım sanat müzayedelerinde koleksiyonuna eklemek için özel parçalar izliyordum.

Kayınpederim için edindiğim ilk breweriana parçası, 1940’larda Lone Star Beer işaretiydi. Sanat müzayedesinde bulduğu bu buluştan o kadar mutluydu ki, onu ilginç bira tarihi parçaları bulmamı istedi. Sanat müzayedelerinde breweriana bulmanın günümüz toplumunda kesinlikle bir yorum olduğunu düşünüyorum.

Katıldığım sanat müzayedesinde gerçekten eski bir bira şişesi buldum. Bu bir başka işaretti ve 1930’lardan Ziegler Beer’e aitti. Wisconsin’de bir sanat müzayedesinde bulundum ve bu işareti kayınpederime yük ile göndermek zorunda kaldım.

Breweriana arayışım beni normalde katılmayacağım bazı sanat müzayedelerine götürdü ve normalde tanışmadığım insanlarla tanıştım. 1930’lardan kalma bir Jax Beer işareti üzerine Cajun’lu bir adamla bir teklif savaşına girdim. Açık arttırmacı, New Orleans tarihinin bir parçası olduğunu söyledi.

Cajun her fırsatta beni alt etti. Kayınpederim tarafından belirlenmiş bir sınırım vardı ve nihayet teklif vermeyi bıraktığı zaman bunu kapatıyorduk. Sanat müzayedesinde o breweriana’yı sekiz yüz dolara kazandım.

Porselen breweriana işaretleri ülkenin her yerindeki sanat müzayedelerinde gösteriliyor. 1930’lardan Supreme Beer için iki taraflı ve oval bir tane daha buldum. Bunu kayınpederime sunabildiğim için çok memnun oldum.

Teneke breweriana işaretleri aslında sanat müzayedelerinde sıkça görünmüyor. Washington Beer için 1930’lardan birini bulduğumda kendimi şanslı hissettim. Seramik breweriana işaretleri çok daha yaygındır.

Kayınpederim için ilk birkaç bira ürününü satın aldıktan sonra, zevkinin gerçekten 1930’lardan ve 1940’lardan gelen eşyalara gitmesine karar verdi. Yeni kazanımlar bulduğumda bunu aklımda tutmaya çalıştım.

Genelde neontan veya aydınlatıcı breweriana’dan uzak dururum. Sadece kayınpederimin koleksiyonunun hissine uyan olduğunu sanmıyorum. Her şeyin antika hissi güzel. Karısı öldüğünden beri hobi olarak bira üretimine başladı, bu yüzden bira sanat koleksiyonuna uzak bir sıçrama değil.

Indiana’daki bir sanat müzayedesinde kazandığım Goetz Country Club Beer işareti, aldığım diğer parçalardan biraz daha fazla parçalandı. Bu işareti kazanmak niyetindeydim, çünkü Goetz, kayınpederinin anne kızlık soyadıydı. Bu eski breweriana parçasından o kadar mutluydu ki, üzerindeki isim anında anında koleksiyonunun merkezi oldu.

Ohio’daki bir sanat müzayedesinde iki parça bira breweriana buldum. O kadar ucuza satmaya karar verdim ki onları alacağım ve koleksiyon için çerçeveleyeceğim. Sanat müzayedesine gittiğim için memnunum.

Velvet Beer için bir tabela ve Stratford Beer için bir tane daha kazandım. Her ikisi de 1930’lu yıllardandı ve diğer sanat müzayedelerinde satın aldığım teneke breweriana işaretlerinden daha renkliydi. Kullandığım çerçevecinin her iki parçasını da elli dolar için çerçevelemiştim.

New York, Rochester kentinde katıldığım sanat müzayedesi, kayınpederimin breweriana koleksiyonu için çok verimli oldu. Açık artırma için Standart Kuru Ale ters boyalı cam imza vardı. İşaret, çubuğun kapatıldığı 1960’lara kadar bir barda asılıydı.

Bir sanat müzayedesinde satın aldığım en son bira parçası, Miller High Life Brew işareti olan ilk yasaktı. Koleksiyondaki diğer işaretlerle birlikte, kırmızı ve siyah işaret duvarda harika görünüyordu. Kayınpederim evinde eski kafalı bir bar inşa etmeyi planlıyor, en azından dekorasyon tamamlandı!

ppppp

671

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir