Kategoriler
Sanat

Dale Chihuly hakkında kitaplar

Sanatla ilgili kitaplar, sanat müzayedelerinde iyi satılıyor. En sevdiğim sanatçı Dale Chihuly’i içeren birçok yayın buldum. Açık artırma için rutin olarak düzenlenmiş kitaplar, kataloglar ve hatta dergiler var.

Chihuly Bahçeleri ve Camları şu anda çeşitli sanat müzayedelerinde satılmaktadır. Bu kitap güzel bir şekilde gösterilmiş ve Chicago’daki Garfield Park Konservatuarındaki yerleştirmeleri göstermektedir. Kitap, Barbara Rose tarafından Dale Chihuly’in sanat tarihindeki yerini ele alan bir deneme yazdı. Bahçe konservatuarı tarihini sunan Garfield Konservatuvarı direktörünün başka bir makalesi daha var

Chihuly, Kraliyet Botanik Bahçeleri’nde, Kew bu olayı yakalayan yüzden fazla fotoğrafa sahip. Bu kitap için bir sanat müzayedesi elli dolara satıldı. Kraliyet Botanik Bahçeleri’ndeki sergi, Dale Chihuly�’ün Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ilk botanik bahçesi sergisiydi.

Chihuly Seaforms sanat müzayedesinde mükemmel bir değere sahip. Bugüne kadar en çok eterik dizisinin kırk dört renkli fotoğrafını gösteriyor. Bu seri için yarattığı eserlere sadece “beceri, tutku, takım çalışması ve saf dehaların yansımaları” değil aynı zamanda denize “övgü” deniyor. O gerçekten bir usta.

Chihuly Form Fire, 1993 yılında yayınlandı ve sadece ara sıra sanat müzayedelerinde ortaya çıktı. Kitap, ciltli eserinde 75 sayfadan fazla renk reprodüksiyonuyla ciltli ve 144 sayfalık. Chihuly’ün kariyeri hakkında kitapta çok bilgilendirici bir yorum var.

Chihuly tüm dünyada sergilendi ve beraberindeki kataloglar bir sanat açık artırmasında çokça satıldı. Katalogların, sanatının gerçek bir parçasına sahip olamayacak kadar büyük bir değeri var. 1964-1992 yılları arasında enstalasyonlarını betimleyen bir sanat müzayedesinde bir katalog satın aldım. Fotoğraflara bakmak için çok zaman geçirdim ve Chihuly’in saf bir dahi olduğuna karar verdim.

Gerçekten bir sanat müzayedesinde Chihuly Jerusalem 2000’in bir kopyasını bulmak istiyorum. Kitap elli dolar için yeni satıyor. Bu yolculuk ve serginin hikayesinin olağanüstü olduğunu düşünüyorum ve bu kitabın bir kopyasına sahip olmak istiyorum. Bu kitapta 117 tam renkli reprodüksiyon ve gördüklerimin hepsi olağanüstü.

Chihuly’in çizimleri kitabının bile bir sanat müzayedesinde büyük satış değeri olmasına şaşırdım. Çalışmalarıyla bu güzelliği ve enerjiyi iletebiliyor ve bu çizimler aslında aynı şeyi yapıyor. Bu çizimler, fikirlerinin camda tam olarak gerçekleşmeden önce olduğu gibi başlıyor.

Sanat müzayedelerinde nadiren gördüğüm ucuz bir Chihuly kitabı var. Sadece 17 renk reprodüksiyonu içeriyor. 20.000 pound buz bulunan tesisatları kapsıyor. Bunlar neon ve buz tesisatı olarak adlandırıldı ve onları gören insanlar üzerinde güçlü bir etkiye sahipti. Bu kitap yumuşak bir kapaktır ve bir web sitesinden bir sanat açık artırmasında önceki bir sahibinden daha yeni satın almak daha iyidir.

New York’taki Marlborough Galerisinde sergisinin fotoğraflarını içeren kitabın sayısız sanat müzayedesini kaybettim. Sadece asla yeterince teklif vermedim. Bir noktada, muhtemelen bir sanat müzayedesinden kazanmak için daha fazla teklif vermek zorunda kalacağım. 51 görüntünün dramatik olduğunu biliyorum, ancak kitap yumuşak bir örtü ve sadece 25 dolar vermem gerektiğini düşünmüyorum.

Annem geçen yılki sanat müzayedesinde Chihuly kitabını kazandı. 1990’da Japonya’daki Hokkaido Modern Sanatlar Müzesi’ndeki enstalasyonu kronikleştirdi. Bu kitapta yer alan 54 görüntüden her birini sevdim. Birkaç kez arkadaşlarına borç vermem istendi, ancak reddettim. Bu kaybetmeyi reddettiğim bir kitap.

1986’da Chihuly, Paris’teki Louvre’da kişisel sergi açan dördüncü Amerikalıydı. Sergiyi kronikleştiren, içinde 33 fotoğraf bulunan yumuşak bir kapak kitabı vardı. Ayrıca kitapta, baş küratör ve Centre du Verre’nin müdürü tarafından yazılmış bir tanıtım metni. Bu, sahip olmayı umduğum bir sonraki kitap ve ortaya çıkmasını görmeyi umarak sanat müzayedelerini izliyorum.

ppppp

707

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir