Kategoriler
Sanat

Sanat Müzayedeleri: Art Deco

Modern sanat alanında, art deco büyük ve etkileyici bir şekilde lüks bir rol oynamaktadır. Güçlü renkler ve geniş eğriler, yirminci yüzyılın ilerlemesinin ve modern ilerlemelerinin çoğunu ifade eden marka cesaretini gösteriyor. Dünyadaki sanat müzayedeleri hala birçok art deco çeşidini çeşitli türlerde hareket ettiriyor. Art deco toplamak ilginizi çekiyorsa, çevrimiçi olarak ve özellikle art deco ile ilgili birçok açık artırma var.

Yirminci yüzyılda dekoratif sanatlar, mimariyi, modayı, görsel sanatları ve tasarımı etkileyecek şekilde art deco hareketi olarak bilinen şeye yakınlaştı. “Art deco” terimi, 1925 yılında Fransa’nın Paris’te düzenlenen ve Uluslararası Fuar ve Dekorasyon Fuarları’nın Endüstri Modernleri adlı bir Fuar’ından türetilmiştir.

Her ne kadar hareket ve terim Exposition Internationale des Arts Decoratifs ve Industriels Modernes’ten gelse de, terim 1960’ların sonlarına kadar yaygın olarak kullanılmadı. Özellikle I. Dünya Savaşı öncesi Avrupa, art deco hareketini etkilemiş olsa da, birçok kültür bu sanat hareketinden etkilenmiş ve etkilenmiştir. Dünyanın büyük bir kısmı modern teknolojik gelişmelerde benzer değişimler yaşıyordu.

Çoğunlukla, art deco hareketi yirminci yüzyılın başlarındaki teknolojik ve sosyal fasetlerin hızlı ilerlemesinden ortaya çıktı ve ilham aldı. Kültür bu giderek değişen zamanlara cevap verirken, art deco hareketi bu modern fenomenlerin bir çıkıntısıydı.

Art deco, genellikle çeşitli sanatçılar ve belirli sanat biçimlerinden etkilenen eklektik bir dekoratif modernizm türü olarak kabul edilir. Art deco mobilya, metal işleri, saatler, cam işleri ve eleklerin yanı sıra resimler ve diğer güzel sanat eserleri içerir.

Art deco tarzı, I. Dünya Savaşı’nın getirdiği kültür tasarrufuna atfedilen cömertliği ve epicurean yetenekleriyle bilinmektedir. Evrensel olarak kullanılan birçok özel motif gibi, güçlü desenler ve cesur renkler ve şekiller kullanılmıştır.

Örneğin, Sunburst motifi, Radio City Music Hall konferans salonunda, bayan ayakkabısı görüntülerinde, Chrysler Binasının kulesinde ve diğer sanat, mimari ve tasarım eserlerinde her şeyde kullanıldı. Art deco’da bulunan diğer her yerde bulunan motifler, basamaklı formlar, zikzak, zikzak desenleri ve eğri eğrileridir.

Batı’da, art deco İkinci Dünya Savaşı çevresindeki buharını yitirmiş, ancak Modernizm’e açılan bir kapı olduğu Hindistan gibi sömürge ülkelerinde 1960’larda kullanılmaya devam etmiştir. Sonra 1980’lerde art deco, grafik tasarımda bir geri dönüş yaptı. Art deco’nun 1930’lu film noiriyle olan ilişkisi hem moda hem de takı reklamlarında kullanılmasına yol açtı.

Bugün art deco birçokları tarafından saygı görüyor ve eski haberler ve diğerleri tarafından aşırı şahane olarak reddediliyor. Her ne kadar birçok sanatta olduğu gibi, sanat tadı hiç kuşkusuz önemli bir rol oynamasına rağmen, bireysel tadı, bireyin yorumunu ve art deco stillerinden hoşlanmadığını veya hoşlanmadığını gösterir.

Art deco, en iyi bilinen sanat akımlarından biridir. Bu daha çok geniş etki tabanından ve etkilenen sanat formlarından ve kültürlerinden kaynaklanmaktadır. Dünyanın büyük bir kısmı teknoloji ve seri üretimde aynı ilerlemelerin çoğunu yaşadığı için, aynı fikir ve sembollerin çoğu dünyanın çeşitli yerlerinde önemliydi.

ppppp

550

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir