Kategoriler
Sanat

Amerikan Kızılderili Sanat Müzayedeleri: Boncuk işi

Amerikan Kızılderili sanatı, boncuk işi ve seramik gibi daha geleneksel ve / veya kalıplaşmış Yerli Amerikan sanatından modern fotoğrafçılığa, güzel resimlere, heykellere ve benzerlerine kadar birçok sanat ve el sanatını kapsar. Bu Kızılderili sanatının bu biçimini içeren hem çevrimiçi hem de kapalı birçok sanat müzayedesi var.

Bu yazıda Amerikan Hint sanatının en geleneksel ve tarihsel olarak ilgili dallarından birini tartışacağız: boncuk işi. Yerli Amerikan halklarının boncuk işi, dekoratif olduğu kadar pratikti; faydacı ve aynı zamanda zengin sembolik anlam.

Boncuk işi ve boncukların kendileri yapımı çok eski bir zanaattır. Taş, kemik ve kabuk tanecikleri (turkuaz ve yarı kıymetli taşlar gibi) hala aynı antik yoldan yapılmıştır. Modern teknolojiden çok az etkilenen boncuk yapımı hala insanların binlerce yıl önce yaptığı gibi aynı şekilde gerçekleştiriliyor.

Deniz kabuğu boncuk parçaları, binlerce yıldır bölgesel ticaret açısından önem arz eden en popüler parçalardan biridir. Neredeyse herkes boncuklu kolyelerden cüzdanlara, kemerlere vb. Amerikan Kızılderili sanat eserlerini gördü.

Son birkaç on yıldır, modern boncuk işi oryantal fabrikalarda çoğaltılmıştır ve çok ucuza ithal edilmiştir. Bu Amerikan Kızılderili zanaatkarları tarafından yapılan üst düzey boncuk işi karşısında rekabetçi bir faktördür. Amerikan yerlilerinin el sanatları insanları bu sahte yerli boncuklara ve boncuk işçiliğine birkaç milyon dolar (1980’lerde sadece sekiz yıldan fazla bir sürede) kaybetti.

Tarihsel olarak, boncuklar kaplumbağa kabuğu, hayvan boynuzu ve geyik toynaklarından oyulmuştur. Bunlar genellikle dansta kullanılan çıngıraklı ya da çınlayan parçaları yapmak için kullanılırdı. Avcılar genellikle ayı pençeleri veya kurt pençeleri gibi hayvan bölümleriyle bir araya getirilen kolyeler takarlardı. Bunlar bir avcının cesaretini gösterdi. Kemikler ve tohumlar, çeşitli şekillerde bükülme ve / veya bükülme için onları yumuşatmak üzere sık sık buharlaştırılmıştır.

En pratik bir amaç için kullanılan boncuk işlerine örnek olarak, Iroqois League (Haudenosee), kutsal törenleri, antlaşmaları ve şarkıları kaydetmek için tatlı su istiridye kabuğundan yapılmış beyaz ve mor wampum zincirlerini kullandı. Bu uygulama, Avrupa’daki yerleşimcilerin gelmesinden önce ve sonra kullanılmıştır.

Bu tür boncuk işi zincirleriyle birçok anlaşma türü kaydedildi. Sahipleri tarafından çok değerliydi ve önemsendiler. Avrupalı ​​yerleşimciler bu bakımı ve saygıyı wampum boncuklarına karşı aldılar; boncukların parasal önem taşıdığının bir işareti olarak. Bu nedenle, yanlışlıkla “wampum” kelimesinin paraya atıfta bulunduğunu varsaydılar, gerçekte bu önemli boncuklar çok önemli orijinal belgelere çok benziyordu.

Boncukları bağlamak için, Amerikan Yerlileri, elbiselere boncuk takmak için çok ince bölünmüş hayvan sinew kullandılar; ancak, bu amaç için saklı kayış veya ısırgan gibi güçlü bitki lifleri kullanıldı.

Bugün Navajos ve bazı pueblo halkı hala heishii adı verilen antik boncuk türünü oluşturuyor. Bu, eski zamanlardaki gibi bugün hala yapılan en popüler ve en yüksek miktarda boncuk işidir. Bu kolyelere ayrıca her bir karakteri temsil eden öyküler anlatırken kullanılabilecekleri hikaye kolyeleri de denir.

Boncuk ve boncuk işi, Avrupa öncesi tarihin arkeolojik araştırmalarının çok önemli bir parçasıdır. Boncuklar binlerce yıl hayatta kaldı ve tanık olmadığımız zamanlar hakkında büyüleyici hikayeler anlattı. Bu deniz kabukları deli boncuk işi için özellikle doğrudur. Eski deniz kabukları, denizden binlerce mil uzakta bulundu, bu da farklı insan grupları arasında çeşitli ticaret yolları ve temasları olduğunu gösteriyor.

Bugün Amerikan Kızılderili sanatçıları, gerçek boncuk işi yapmalarına yardımcı olacak dijital boncuk işi tasarımları bile yaratıyor. Bu şekilde, proje başlamadan önce karmaşık tasarımlar ve parçalar ekranda test edilebilir. Bu, kesinlikle birçok boncuk işi sanatçısı için yaratıcı sürece katkıda bulundu.

Beadworking, hem eski zamanlarda hem de günümüzün modern bilgisayar teknolojisinde yerel tarih boyunca dokunur. Boncuk işçiliğinin en önemli yönü, ne satılabildiğini ne kazanılabileceğini değil, sadece aile ve arkadaşlar arasında verilen kişisel eserlerdir. Bu eserlerin arkasındaki gerçek anlamlar; vizyonlara bağlı kişisel dernekler, önemli bakış açıları ve bir bireyin hatırlatılmasını istediği diğer şeylerdir.

ppppp

702

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir