Kategoriler
Müzik

Caz Müzik Kompozisyonu

Caz müziği kompozisyonu, en unutulmaz başyapıtlardan birini yazma ve yaratma becerisine sahip bilgili müzisyenlerin eseridir. Ayrıca, Caz müziği kompozisyonu, çalışmaya değer bir ders olarak kabul edilen yüksekokul ve üniversitelerde yer alan bir derstir. Caz müziğini bestelemek, kompozisyon kurallarına uyması için değiştirilen veya yerine kullanılan akorları kurma teorisini gerektirir.

Yani, parçadaki müzikal şoklara nasıl akacağını engellemeyeceğinizi bildiğiniz sürece deneyler gayet iyi. Caz müziğinin özünü yaratırken bir parçanızda tutmak ve yaratıcılığı zihninizden uzak tutmak için tüm düşünceleri saklamanız zorunludur. Caz müziğinin kompozisyonunun amacı, müzikal çalışmanızın sesinde herhangi bir konuda hissedeceğiniz şeyler yaratmaktır. Caz müziği kompozisyonu yapımında yolunuzu bulmak için kulak eğitiminde temel teori becerilerini, çeşitli enstrümanlar üzerine notlar, anahtar imzalar, ölçekler, akorlar, aralıklar, karşılıklar, uyum, melodi, müzik terminolojisi, notalar, metre ve zaman imzaları, çeşitli araçların aktarılması ve müzik okuması.

Çeşitli sanatçılardan Caz müziği dinlemek, oluşturmak istediğiniz kompozisyon türü için size bir fikir verecektir. Eski bir şarkıyı yeni fikirlerle yeniden canlandıran müzik düzenleme ile başlayabilirsiniz. Örneğin, bir kamu malı şarkı kullanmak veya belirli bir şarkıyı kullanmak için izin istemek için profesyonel müzisyenler tarafından birçok kez yapılmıştır. Buna bir örnek, Chaka Han’ın Edward C. Redding tarafından Billie Holiday için yazdığı “Aşk İlişkisinin Sonu”.

Temel yapıyı korumak veya şarkıyı kendilerine göre yorumlamak isteyen farklı insanlar tarafından “Benden Uzaklaşamazlar”, “Misty” ve “Stormy Weather” gibi caz standartlarının birçok sürümü var. . Caz Kompozisyonu oluşturmanın temel kuralları bir tema oluşturmak ve etrafındaki müziği düzenlemek.

Anlamı, temel şarkı yazma yapısında olduğu gibi, bir başlangıç, orta, köprü ve bitişe ihtiyacınız olacak. Sıra, müziği yaratan kişilere bağlıdır. Noter Jazz ve Blues notalar veya sahte kitap formlarında en yaygın temalarla başlayabilirsiniz. Ek olarak, notalarda bulacağınız temel teori yapısını bir format olarak kullanın, fakat kendi fikirlerinizi kullanın. Düzenleme yaparken, temel formatı inceleyebilir ve ihtiyaç duyduğunu düşündüğünüz alanları süsleyebilirsiniz. Bir müzik düzenlemesinde gidilebilecek yön, her bir caz müziği tarzının nasıl yaratıldığının geçmişine göre sınırsızdır.

Caz müziği kompozisyonu yaratırken, doğaçlama olan tüm gerçek Caz müziğindeki temel unsurun hatırlanması gerekir. Caz Doğaçlama hiçbir şekilde, şekilde veya biçimde gösterilmez. Aslında, Caz kompozisyonundaki doğaçlama, eşlik eden müzisyenin saf duygusuyla icat edilir. Caz kompozisyonunda doğaçlama başlangıçta, köprüde ve eserin sonunda olabilir. Çoğunlukla parçanın ortasındaki süslemeler vardır, fakat bunların hepsi müziğin yaratıcısının havasına bağlıdır.

Jazz müzik kompozisyonunun arkasındaki teoriyi öğrendikten sonra yaratma kısayollarını öğrenebilirsiniz. Örneğin, ana sayfalar genellikle altında bulunan melodilerin üstündeki Caz ​​akoru sembolünü izleyecek temel bir yapıya sahiptir. Her şey söylendiğinde ve yapıldığında, kendi şaheserinizi dünyaya kalbinizden hediye olarak yaratmış olacaksınız.

Kategoriler
Müzik

Caz Müzik Festivalleri

Eğer bir caz müziği aşığıysanız, her yıl bir festivale gitme ihtimaliniz var. Muhtemelen bilmediğiniz şey tüm dünyada caz festivalleri olduğu. Seyahat etmeyi seviyorsanız, caz zevklerinizi genişletin ve bu uluslararası caz festivallerine gidin.

Akbank Caz Festivali, İstanbul, Türkiye
17 Ekim – 27 Ekim

Akbank Caz Festivali, hem ülkeden hem de dünyanın her yerinden gelen seslerin farklı bir karışımından biridir. Geçen yılki festival Arif Mardin’e ithaf edildi. Orada sahne alan sanatçılardan biri Kurt Elling. Kurt Elling, bugün caz müziğinde çok popüler. On yıllık kariyerinde, altı albümünün tümü Grammy ödülleri için aday gösterildi. İsrail, Japonya ve Avustralya gibi yerlerde dünyayı gezdi. 2003 yılında NARAS’ta Başkan Yardımcılığı yaptı. (Ulusal Kayıt Sanatları ve Bilimleri Akademisi) Bu yıl bir albüm çıkardı.

Barbados Caz Festivali, Barbados
8 Ocak – 14 Ocak

Burada sahne alacak sanatçıların bazıları Ruben Studdard, Anita Baker, Macy Gray ve Robert Glasper. Bu bedava bir Jazz müzik festivali değil. Performansları duyma fiyatları, sanatçıya bağlı olarak 30 ile 100 $ arasında değişmektedir. Bu caz müzik festivaline katılmak istiyorsanız, uluslararası bilet siparişi veremezsiniz. Aslında Barbados’da bulunmanız ve Barbados’ta kalacağınız adresin adresini vermeniz gerekir ve biletler bu adrese teslim edilir.

Brecon Caz Festivali, İngiltere
11 Ağustos – 13 Ağustos

Brecon Jazz yirmi dört yıldır buralarda. En iyi caz müziği, muhteşem Brecon Beacons National Park’ta gerçekleştirilir. Galler’de bulunur. Bir yardım kuruluşu olan Brecon Uluslararası Festival Ltd. şirketi olan Charcon Uluslararası Festivali, yıl boyunca Galler ve Güney-Batı İngiltere’de bir eğitim ve sosyal yardım programı düzenliyor.
Bu yıl, Brecon Caz Festivali’nde Sanatçı Yerinde Joe Lovano vardı. Joe Lovano, dünyanın en iyi tenor saksafon oyuncularından biridir ve 70’lerden bu yana olmuştur. Woody Herman’ın orkestrasında ve Mel Lewis’in orkestrasında sahne aldı. Daha sonra John Scofield, Hank Jones ve Bill Frisell gibi sanatçılar ile işbirliği yaparak sınırları kırdı. Brecon’daki BBC Big Band’i yönetti, genç Galli Jazz müzisyenlerine ustalık dersi verdi. Bu yıl Brecon’da ayrıca “Jazz in Women” da yer aldı. Sanatçılardan birkaçı: ABD’den Jessica Williams ve Japonya’dan Hiromi.

Copenhagan Caz Festivali, Danimarka
6 Temmuz – 15 Temmuz

Bilmiyorsanız, Danimarkalılar gerçekten caza benziyor. Kentte eski eserler kadar yeni sanatçılar da sahne alıyor. Günün konserleri, kanalların ve tarihi evlerin yakınında yapılır. Bazıları küçük, kalabalık kulüpleri oynamayı tercih ediyor. Her canlı performans heyecan verici ve akılda kalıcı. Burada performans gösteren sanatçılar George Clinton ve P-Funk Allstar’lar, McCoy Tyner Trio, Brezilya-Brezilya Büyük Bandosu, Mavis Staples W. Band, Zawinul Sendikası ve Maceo Parker. Caz müziği yalnızca eyaletlerde değil, dünyanın her yerinde takdir edilen bir şeydir. Caz müziğini başka yerlerde de deneyimlemek önemlidir, böylece cazın büyüsü daha da genişleyecek, paylaşılacak ve gelecek yıllarda çevrilmeye devam edilecektir.

Kategoriler
Müzik

Lise Caz Yarışması Hakkında Her Şey

Caz sever kitlelerin, aynı yerde, hon ettikleri becerileri sergilemek için bir yarışmada yarışacak daha heyecan verici bir şey yok. Ülkenin dört bir yanındaki lise eğitimciler vokal Caz topluluklarına, Jazz Bands, Jazz Orchestra’nın okullarını temsil etme yarışmasında yer almak için farklı yerlerde birleşiyorlar. Bu caz yarışmasına katılan herkes, okul yılının çoğunda müziği öğrenmek için çok çalışıyor ve hazırlanıyor.

Müzik eğitimcileri, öğrencilerinin gerçekten eşsiz olmasını sağlayan küçük bir repertuar yığını oluşturuyor. Caz yarışması için sahne almanın anahtarı müziği tanımak ve öğretmenin onlara öğrettiği gibi ifade etmektir. Meselenin gerçeği, tüm Caz şarkıcılarının şarkı söylemeli ve öğretmen sizin için harekete geçmedikçe geri durmamalı. Bütün enstrümantalistler müziği takip etmeli ve sesi biçimlendirmelidir. Caz müziği, parçanın kişisel bir yorumu olarak gelmesi gereken bir ifadedir. Ne de olsa, müzisyenlerin doğru müzik ve yorumlarının mevcut olmaması durumunda, Jazz yarışmalarındaki kazananlar nasıl var?

Neyse ki, başarılı Jazz Group, ses aracıyla duygusal duygu gösterme konusunda kendilerini rahat hissetmelerini sağlayacak bir şeye sahip olmalıdır. Her üye aynı şeyi yaptığında, omurgayı titreten en büyülü müzik atmosferini yaratır. Biri, müziği yazılı olarak sade bir şekilde çalabilir veya müziği yazılı olarak güzel bir şey haline getirerek çalabilir. Duygu her zaman müzik performansına dahil edilmelidir. Ayrıca, Jazz yarışmalarında yapılan müziğin dinleyicilere inandırıcı olması gerekir.

Yani, müziği hissetmezseniz, başka hiç kimse onu hissetmez. Bu nedenle, duygusal olmayan bir performans sıkıcı ve ilgi çekici değildir. Duygu, hayatınızdaki herhangi bir şeyi kavraması zor bir şeyse, Bay Holland’ın Opus stratejisini denemelisiniz.

Enstrümanünü istediği gibi çalamayan bir kız vardı. Filmde kendisine çok şey ifade eden bir şey düşünmesini söyledi. Bunu düşündü ve gerçekleştirebildi. Çalmakta olduğunuz parça sizi kişisel olarak hareket ettirmiyorsa gerçekleştirmesi zor olabilir. Ancak, müziğin ne hakkında olduğunu biliyorsanız, yorumlaması daha kolay olacaktır. Örneğin, Stuart Gorrell ve Hoagie Carmichael tarafından yazılan “Aklımda Georgia”, biri hiç Georgia eyaletine seyahat etmemiş olabilir. Bununla birlikte, müzik Gürcistan devleti için bir hayranlık ifadesidir.

Lise Caz yarışmasına katılan tüm öğrenciler sahne alırken bu duyguyu sonuna kadar kullanmalıdır. Başka bir deyişle, aklınızdan çıkarmaya çalıştığınız bir şey düşünün. Düşünce, bir kişi, bir yer ya da hatta tuttuğunuz bir nesne olabilir. Lise Caz yarışmasında parlamaya ve müziği kalbinizden hissetmeye hazır olun. Yeteneklerinizi göstermek için öğretmenlerin doğru müziği seçmesi zarar vermez.

Kategoriler
Müzik

Lena Horne: Caz Efsanesi

Lena Horne, en popüler Afrikalı-Amerikalı caz efsanesi şarkıcılarından biridir. 1917 yılında New York’ta Lena Calcalun Horne’da doğdu. Duke Ellington ve Artie Shaw gibi en iyi caz müzisyenleriyle sahne aldı. Bugün New York’ta yaşıyor ve halkın gözünde artık görünmüyor. Lena, 1940’larda baş şarkı çektiği Stormy Weather adlı filmiyle ünlü. Müzik kariyerlerinin genelde nasıl başladığının aksine, Lena seçkin bir ailede büyüdü. Brooklyn, New York’ta siyah bir burjuva bölgesinde yaşadı.

Babası Edwin Horne, üç yaşındayken onları terk etti. Bir mucidin kızı olan annesi Edna Scottron, siyah tiyatro grubuyla bir oyuncuydu ve çok seyahat etti. Lena’nın dedesi onu büyüttü. Kara seçkinlerin bir parçası olduğu söyleniyor olmasına rağmen, ırk ayrımcılığı hala vardı. Lena Horne ve arkadaşı Paul Robeson, Sivil Haklar için mücadele etmek için ömür boyu süren bir çaba sarf etti.

Aslında, sivil haklar hareketini o kadar ciddiye aldı ki, siyah insanlara sadece beyaz insanlara hizmet etmek için orada bulunan bir izleyici kitlesine ya da izleyiciye gösterme teklifini reddetme noktasına geldi. Lena Horne, ayrıcalıklı beyaz insanlara eşit haklı bir muamele görmek amacıyla Mart ayının Washington’unda ayrıydı. Buna ek olarak, Lena Horne, NAACP, Negro Kadınlar Ulusal Konseyi için performans sergileme ile birlikte konuşmaya ve Amerika’daki Kongrede linç karşıtı yasayı geçirmede eski ilk kadın Eleanor Roosevelt’e yardım etmeyi taahhüt etti.

Bütün bu ciddi kaygılarla bile, tarihin en unutulmaz caz şarkıcılarından biri olmak için zaman buldu. Cafe Horne, Paul Robeson, Big Joe Turner, Ella Fitzgerald, Lester Young, Hazel Scott, Sarah Vaughn’un başarısına yol açan, keşfedilmemiş Afrika kökenli Amerikalıların yeteneklerini göstermek için Avrupa kabarelerini taklit eden bir kulüp olan kafe toplumunda sahne aldı. Josh White, Pete Johnson ve Mary Lou Williams.

1947’den 1971’e kadar Lena Horne, Yahudi bir adam olan Lennie Hayton’a müzik şefi olarak tekrar ev sahipliği yaptı ve daha sonra MGM stüdyoları için daha sonra yazar olan Richard Schickel’in kariyerine yardımcı olmak için evlendiği “Lena” adlı otobiyografisinde kabul etmek üzere kabul etti. Bununla birlikte, ırklararası çift her zaman olduğu gibi baskılarla yüzleşmek zorunda kaldı, aynı ırk çiftleri değil, ancak ölene kadar onunla kaldı. Lena Horne birkaç Broadway müzikalinde yer aldı ve “Jamaika” başlıklı calypso’daki performansı için 1958 ödülü kazandı. Lena Horne bir Tony Ödülü kazandı “Lena Horne: Leydi ve Onun Müziği” başlıklı bir kadın gösterisi için.

Başarısında, normal rekor süresinden daha fazla koşmak için tarihin en uzun solo performanslarından birini kabul etmeli. Büyük bir alçakgönüllülükle Lena Horne pek çok müzikal projeyi kabul etmedi, ancak Frank Sinatra ve Quincy Jones ile gerçekleşmeyen bir prodüktör olarak kaydetti. Bununla birlikte, Lena Horne, Sammy Davis’le düet yapan solo bir kayıt üzerinde çalıştı ve Joe Williams, 1988 yılında “Hayatımdaki Erkekler” adını aldı. Bir sonraki yıl, kredi listesine eklemek için Grammy Yaşam Süresi Başarı Ödülü’nü kazandı. başarısı kariyerinde ustalaştı. Seksenli yıllarında, 1994 yılında “En İyi Vokal Caz Albümü için Grammy kazanan” Live We Together Again “adlı 1994 albümünü kaydetmeye devam etti. 1998 “Kendim Olmak”. Sonunda Frank Sinatra ile “Embraceable You” adlı şarkıda şarkı söyleme şansı yakaladı.

2000 yılında sesini “Classic Ellington” kaydına ödünç vermek için başka bir albüm kaydetti. Lena Horne, Delta Sigma Theta kardeşliği üyesidir ve 1995’ten beri Blue Note Records etiketinde yer almaktadır.

2005’te Oprah Winfrey, şarkıcı / müzisyen Alicia Keys’ten bir filmde Lena Horne rolünü oynamasını isteyebileceğini belirtti.

Kategoriler
Müzik

Caz Müziğinin Büyümesi

1920’li yüzyılın başlarında, pek çok sanatçı, sigara içenler için yüksek sınıf, “Kör domuz” alt sınıf veya “Dumanlı” olarak bilinen “Speakeasies” olarak bilinen gizli yeraltı gece kulüplerinde oynayarak damgasını vurdu. Birleşik Devletler bir keresinde anayasa değişikliği olarak kulüplerde alkollü içki satışı ve tütün içmek yasaktı. Biri genellikle içlerinde bir kuruluş olduğunu gösteren bir işaret olmadan, kapılardan bir yeraltı gece kulübü bulabilirdi. Bu dalışların ayrıca polisin araştırmaya gelmesi ihtimaline karşı bir geçit veya aralığa açılan gizli bir kapısı vardı. Polis, orada bulundukları için kanunları çiğnedikleri için yerdeki herkesi tutuklama yetkisine sahipti.

Ancak, rekor oyuncunun veya fonografın icadı caz albümlerini çalmak için yapıldığında bir şey Caz Müzik’i aramaya başlıyordu. Ayrıca, radyo istasyonları Caz müziğinin tanıtımına yardımcı oldu ve halk arasında popüler yaptı. Caz Müziği, döneme “Caz Çağı” adı verilen bir takma ad kazandıran bir sınıf müziği oldu. Caz müzisyeni olarak tanınan grup liderleri Paul Whiteman, Ted Lewis, Harry Reser, Leo Reisman, Abe Lyman, Nat Shilkret, Earl Burnett, Ben Bernie, George Olson, Bob Haring, Vincent Lopez, Ben Salvin ve daha birçoklarıydı. Paul Whiteman popülerliğinden dolayı Caz müziğinin kralı olduğunu iddia etti. Cazı daha büyük orkestralarla birleştirmek için Bix Beiderbecke ile birlikte bazı beyaz Caz müzisyenlerini işe aldığında unvanı kazandı.

Aslında George Gershwin’in “Mavi Rhapsody In” orkestrası için ilk kez Whiteman tarafından görevlendirildi.

Jazz müziğinin popülerleşmesinden on yıl sonra, radyo ve dans için uygun bir stilde yeniden keşfedildi. Bu tarz, müzisyenlerin bazen yapmak zor olan melodi veya tema hakkında kendi yorumlarını geliştirmelerini sağlayan “Salıncak” olarak biliniyordu. Swing döneminde Jazz grupları, her zaman solisti olan “Big Band” müziği olarak adlandırılan daha büyük bir boyuta ulaştı.

Bu müzik tarzıyla ünlenen Caz müziğinin grup liderleri ve müzik düzenleyicileri Cab Calloway, Duke Ellington, Earl Hines, Fletcher Henderson, Walter Page, Benny Goodman, Don Redman, Chick Webb, Jimmie Lunceford ve Jay McShann’dı. Bu süre zarfında, siyah ve beyaz insanlar arasında ırksal ayrımcılık sorunları vardı, ancak beyaz grup liderlerinin onlarla çalışacak siyah müzisyenler bulması için yavaş yavaş öldü. 1930’ların ortasında Benny Goodman, Teddy Wilson’u (piyanist), Lionel Hampton’ı (vibraphonist) ve Charlie Christian’ı (gitarist) bir grubun parçası olmaya davet etti. Her müzisyen, kendi müziğini kurması için diğer müzisyenlerin tarzından öğrendi. Örneğin, Cab Calloway, Dizzy Gillespie (trompetçi), Bing Crosby (vokalist) Louis Armstrong’un doğaçlamalarından etkilendi. Daha sonra vokalistler Ella Fitzgerald, Billie Holiday, Frank Sinatra ve Sarah Vaughn, scat olarak bilinen Jazz Doğaçlama ile sahneye katıldı. Scat için, sözde olmayan bir dili kullanarak doot ‘n doo bee yah bah loo bey doo ee ya oğlan yattı.

1940’lı yılların başlarında Caz müziği, yine küçük müzik grupları tarafından gerçekleştirilen blues akorlarını kullanan, canlı müzik olan “Jump Music” olarak bilinen yeni bir tarza dönüştü. Bu küçük müzik grupları, birçok grubun bugün yaptığı formlardır. Daha sonra, 1930’ların müziğini “Boogie-Woogie” adı verilen bir ilham kaynağı olarak kullanan bir başka Jazz müziği tarzı, her zamanki 4 beat bar bölümünün, Big Joe Turner’ın 1940’larda liderliğini yaptığı ritmdeki sekiz beat bar bölümüne yayıldığını gösterdi. .

1950’lerde, turner “Rock and Roll müzik” e döndüğünde müzik yeniden icat edildi. Swing dönemi müziğine gelince, modern dans trendlerinin kullanımıyla yeniden doğdu. Kansas City, Charlie Parker’a müziğin tarihini gösteren ve Jazz müziğini yapan haline getiren Amerikan Caz Müzesinde anma töreni yaptı.

Kategoriler
Müzik

Caz Müzik Okulları

Tüm dünyada olduğu gibi ülke genelinde de birçok mükemmel caz müzik okulu var. Caz müziğinin sunduğu en iyi eğitimi almak isteyen gençler için en iyi kolejlerden bazılarının listesi.

Ithaca Koleji, Ithaca, NY

Ithaca Koleji’nde Caz Etütleri alanında Müzik Lisansı alabilirsiniz. Caz Etütleri programı, öğrencilerin kampüs içinde ve dışında birçok yerde performans sergilemelerini sağlayacak. Öğrencilerin alacağı bazı dersler: Caz düzenleme, caz doğaçlama ve caz tarihi.

Her iki caddede de caz müziği öğretiyor, örneğin, eğer bir vokal cazcısı veya herhangi bir çalgıda uzmansanız, özel dersleriniz geleneksel klasik tarzda yapılacaktır. Binbaşı caz gitar ise, elektro gitar çalışabilir, ancak yine de klasik gitarda nasıl çalacağını biliyorsun. Misafir sanatçılar Ithaca’yı ziyaret eder ve öğrencilere ustalık dersleri verir ve onlara koçluk yaparlar. Orada sahne alan bazı sanatçılar: Jaime Laredo, Ritim ve Pirinç, Bach Aria Grubu ve Vladimir Feltsman.

Berklee Müzik Koleji, Boston, MA

Berklee Müzik Okulu, dünyanın her yerinden gelen öğrencilerin caz müziği okumaya geldiği yerdir. Öğrenciler burada caz kompozisyonunda uzmanlaşacaklardı. Bu caz müzik programı, öğrencinin yaratıcı tarafını, çağdaş becerilerini, biçimsel, ayrıca melodiyi, ritmini ve uyumunu geliştirir. Öğrenci yapılacak bir kompozisyon grubu ile bitecek. farklı topluluklar oynamak için halka açık. Öğrenciler caz kliniklerine, konserlerine katılacak, projelere katılacak ve caz müziğindeki çeşitli kriterleri tartışmalarını sağlayacak kritik beceriler geliştireceklerdir. Bu majörün tamamlanması, öğrencilere profesyonel bir caz yazarı olarak kariyer yapmak için ihtiyaç duydukları tüm becerileri sağlayacaktır. Bu birinci sınıf bir müzik derecesi almak için kayıt yaptırmak için en iyi okullardan biridir.

Rochester Üniversitesi, Rochester, NY

Eastman Müzik Okulu, New York’taki müzik kalabalıkları arasında oldukça sıkça duyulan bir isimdir. Bu okula giden öğrenciler Caz Etütleri ve Çağdaş Medya derslerini alacaklardır. Bu ana dalını seçen öğrenciler performans, öğretim ve diğer müzik becerileri ve akademisyenler kazanacaktır. Bu binayı tamamlamak, bir şekilde öğrencilerin kendi patronu olmalarını sağlayacaktır. Bir senfoninin parçası olabilirler ve üniversitede öğretebilirler; veya özel öğrencilere öğretin ve kilise müzisyeni olarak yönetin ve becerilerini serbest bırakın ve resitaller verin. Bazı öğrenciler avukat veya müzik yöneticisi olurlar çünkü Eastman School’da müzik eğitimi, onlara yapma ve bir şeyler yapma disiplini kazandırır.

Manhattan Müzik Okulu, New York

Bu okula devam eden öğrenciler, caz müziği kariyerlerine başlamaya hazır olduklarında yetenekli besteciler, düzenleyiciler ve sanatçılar olacaklar. Öğrencilere uzman öğretim üyeleri tarafından verilmektedir. Aynı zamanda iyi bilinen caz sanatçılarıyla da sahne alabilecek. Caz müzik dalında lisans düzeyinde dersler, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim verilecek. Caz müziği alanında kariyer kazanmakta ciddi olanlar, gerçekten bu okullardan herhangi birinin kayıt yaptırmayı düşünmelidir.

Kategoriler
Müzik

Art Blakey

Caz müziği efsanesi Art Blakey’nin kariyeri şaşırtıcıydı. Okulda piyano dersleri aldı. Yedinci sınıftayken tam zamanlı müzik çaldı ve popüler bir gruba liderlik etti. Çok geçmeden Ray Bauduc, Chick Webb ve Sid Catlett gibi oyuncuların tarzında davul çalmaya başladı. Kendisine nasıl oynanacağını öğretti.
1942’de Kelly’nin Ahırında Mary Lou Williams’la oynadı. Sonraki iki yıl boyunca Fletcher Henderson’la birlikte gitti. Art daha sonra büyük bir gruba liderlik etmek için Boston’a gitti, daha sonra St. Louis’deki Billy Eckstine grubuna katıldı. Sanat 1944-1947 arasında bu grupla kaldı.

Sanat, caz müziğinin Fats Navarro, Miles Davis ve Dexter Gordon gibi en iyi müzisyenleri arasında sayılıyordu. 1947’de Eckstine grubunun ayrıldığı Art, Onyedi Haberciler’e başladı. Aynı isimde birkaç başka gruba sahip olacaktı. Daha sonra bir yıldan fazla bir süredir İslami insanlar hakkında bilgi edinmek için Afrika’ya gitti. 1950’lerde Clifford Brown, Miles Davis, Charlie Parker ve Horace Silver ile sahne aldı.

Pek çok kez birlikte çalıştıktan sonra, Horace ile Kenny Dorham, Hank Mobley ve Jazz Messengers adını taşıyan başka bir gruba başladı. Horace bir yıl sonra ayrıldı. Grubun bilinen lideriydi. Caz Haberciler sert müzik caz müziği çaldılar. Kökleri blues müziği idi. Sert bop bebop’un incil ve ruh müziği ile karışımıdır. Buna bir örnek, 1958’de Blue Note Records’ta kaydedilen Moanin albümüdür. Balo salonundaki caz müziğinin kaybolduğu siyahların cazla ilgilenmesini sağlamak için çok uğraştılar. Yıllar boyunca birçok genç müzisyen bu tarzdan etkilenmiştir. Keith Jarrett, JoAnne Brackcen, Woody Shaw, Donald Byrd, Delfeayo, Branford ve Wynton Marsalis gibi caz müzisyenleri.

1971’den 1972’ye kadar, Sanat dünyası, Kai Winding, Dizzy Gillespie ve Thelonious Monk gibi caz müziğindeki en büyük isimlerle gezdi. Ayrıca Newport Caz Festivali’nde de çok sahne aldı. En iyi performans, 1974 yılında Buddy Rich, Max Roach ve Elvin Jones ile savaş halinde olduğu zamandı.

Sanat, müziğini Afrika tarzına benzer olarak düşünmese de, dirseğini tomoyu değiştirmek için tom-tom üzerinde kullanmak gibi tekniklerinden bazılarını kullanmasına rağmen. Markası, hi-hat’ın her saniye ve dördüncü vuruşta zorla kapatılması, 1950-1951 yıllarında, birçok caz müzisyeninin kopyaladığı kopyalandı.

Davul tarzında yenilikçi ve cazip bir caz müzisyeni olan o eşsiz ve güçle icra edildi. Oynadığı yol gürültülü ve saldırgandı. Caz eleştirmenleri temel olarak 1960’larda yaptığı şeyi görmezden geldi. Amerikan izleyicileri, 1970’lerde rock müziğinin sahneye girmesiyle geride kaldı.

Genç caz müzisyenlerine, onları dinlemeye ve caz müzik kariyerlerinde onlara yardım etmeye her zaman zaman ayırdı.

Kategoriler
Müzik

Caz Müziğinin Amerikan Etkisi

Caz müziği hissi, tanıdık seslerini Caz’ın özüyle birleştirmeyi denemeyi cesaretlendiren dünyanın diğer yerlerine sürtünmeye başladı. Avrupa’nın Fransa’daki ülkesinde, ilk “Çingene Cazı” nın yapımından sorumlu olan Quintette Du Hot Club de France geldi.

Belçikalı gitarist Django Reinhardt, dans salonlarında kullanılan Fransız Muset, Jazz Manouche olarak bilinen Doğu Avrupa Halkı ve 1930’ların Amerikan salınımı tarzını karıştırarak çingene cazı yarattı. Ses, çelik telli gitar, keman ve dik bir bas olan tel ailesinden çalgılar tarafından geliştirilmiştir. Jazz müziğinin atmosferi, öngörülemeyen ani bükülmeler ve baştan çıkarıcı ritimlerle baştan çıkarıcıdır. Fransız sanatçı Bireli Lagrene, bu eşsiz müziği, geçmişin eski unsurlarıyla oynuyor.

Müzisyenlerin kendilerini özgürce ifade etmelerine izin veren bir diğer caz müziği tarzı ise Avant-garde veya ücretsiz Caz müziğinin icadıydı. Bu tarzların her ikisi de Bebop döneminden kaynaklandı, ancak 1940’larda ve 1950’lerde rahat bir harmonik ve ritmik müzik türü yarattı. Müzisyenler John Coltrane, Dewey Redman, Charles Mingus, Sun Ra, Sam Rivers, Ornette Coleman ve daha birçoğu bedava caz müziğinin yaratıcılarıydı. 1960’lar ve 1970’ler arasında Latin müzisyenler, Bebop müzisyenleri Dizzy Gillespie ve Billy Taylor tarafından geliştirildikten sonra Afro-Küba ve Brezilya Caz Müziği stillerini yarattılar.

Gillespie ve Taylor, Küba ve Porto Riko müzisyenleri Chico O’farrill, Tito Puente, Chano Pozo, Xavier Cugat, Mario Bauza ve Arturo Sandoval’ın müziğinden etkilendi. Latince bir yorumda ifade edilen caz müziği, 20. yüzyılın caz, klasik ve pop müziğinin bir karışımı olan Samba müziğinin kökenleri olan Bossa Nova olarak adlandırıldı. Bossa, Avrupa’dan klasik harmonik yapı, Brezilya’dan Samba polyrhyth’ler ve havalı müzik ile ılımlı bir müzik sesi. Böyle bir çalışmanın temposu dakikada yaklaşık 120 atıştır. Bu özel seste kullanılan çalgılar, naylon telli gitar, piyano, Sekizinci yüksek kademe kadran, Sade’ın “Sweetest Taboo” gibi davulun kenarına dokunuyor ve bir vokalist. Üretilen ses, gitarın akustik sesinin kolay melodik çizgisiyle uyumak için sessiz kaldığı yeni, rahatlatıcı bir sestir.

Joao Gilberto ve Antonio Carlos Jobim bu müzik tarzı ile altmışlı yıllarda popüler hale geldi. Caz müziğinin etkisi, manevi müzikten Urban Contemporary Gospel olarak bilinen dini müzikte kökenlerine geri döndü. Geçmişte güney kölelerin seslendirdiği manevi müziğin çoğu, 1800 ve 1900’lerde unutulmaz bir karanlık ve kederli bir sese sahiptir. Kutsal ve kutsal kiliseler olarak bilinen kiliseler, üyelerini şarkı ve dansla kutlarken kendi kişisel tanıklıklarını söylemeye teşvik ederek daha mutlu bir yaklaşım benimsemiştir.

Seyahat eden bir papaz olan kutsanmış sanatçı Arizona Dranes, caz enstrümanlarının kullanımıyla blues ve boogie-woogie gibi birçok müzik kategorisine uyacak kayıtları yaptı. O dönemde, dini temalı müzikle kullanılan Caz enstrümanları vurmalı ve pirinç enstrümandı.

Kategoriler
Müzik

Diana Krall

Diana Krall başarılı bir şarkıcı ve caz piyanistidir. Diana, 1964’te British Columbia Kanada’da doğdu. Dört yaşındayken piyano çalmayı öğrendi. Herkes onun ailesi müzisyen. Lisedeyken bir caz grubunda, sadece onbeşinde Nanaimo’daki birçok restoranda oynadı. Berklee Müzik Okulu’na gitmek için 17 yaşında Vancouver Uluslararası Caz Festivali’nden burs kazandı. Bir buçuk yıl kaldı.

Nanaimo’da çaldığında, ünlü bir bas gitarist ve Ella Fitzgerald’ın eski kocası Ray Brown, Los Angeles, Kaliforniya’ya taşınmasını ve piyanist Jimmy Rowles ile yeteneklerini geliştirmesini söyledi. O yaptı ve onunla şarkı söylemeye başladı. Bu hamle onu kariyerini ilerletebilecek bir üretici ve öğretmen çemberi haline getirdi. 1990 yılında New York’a gitti ve 2003’te müzisyen Elton John’un mülkünde İngiliz müzisyen Elvis Costello ile evlendi. Diana ve Elvis’in 2006’da ikizleri Dexter Henry Lorcan ve Frank Harlan James’di.

Babalarının kocaman caz müzik albümlerini dinlemek, Diana’nın bugünkü müzisyen olmasına yardımcı oldu. 2002’de annesini multipl miyelom için kaybetti ve danışmanları Ray Brown ve Rosemary Clooney’yi birbirlerinden sadece birkaç ay sonra kaybetti. Küçük kız kardeşi caz müziği kariyerinin güçlü bir destekçisidir.

İlk albümü 1993’te Stepping Out adında çıktı. John Clayton ve Jeff Hamilton bu kaydın bir parçasıydı. Tommy LiPuma 1995 yılında bir sonraki albümü Only Trust Your Heart adlı albümünü duydu ve bir sonraki albümü 1996 yılında All For You: Nat King Cole Trio’ya Bir Adanmışlık olarak seçildi. Yetmiş hafta boyunca Billboard dergisinde. 1997’de Love Scenes gitarda Russell Malone ve bas gitarda Christian McBride ile hit oldu.

2000 yılında, Diana, Tony Bennett ile turneye çıktı ve daha fazla Grammy ödülü için aday gösterildi. Look of Love albümü ertesi yıl platin hale geldi. Kanada listelerinde bir numaraya ve ilk 200’de Billboard 200’de bir numaraya gitti. 2001 yılında Diana dünyayı gezdi. Paris Olympia konseri kaydedildi ve Paris’teki Diana Krall-Live piyasaya sürüldü ve Kanada’daki 5 numara ve Billboard 200’ün ilk 20’si Billboard caz listelerinin başına geçti. Kayıtta Billy Joel’in “Just The Joni Mitchell tarafından “ve” Siz Bir Dava “dınız.

Diana, evlendikten sonra kocasıyla birlikte yazdı ve kendi şarkılarını yazdı. Diğer Odadaki Kız 2004’te yaptığı çalışmanın sonucuydu. Bu yıl Lexus reklamındaydı. Diana ayrıca ünlü bir piyanist olan Hank Jones ile “Küçük Bir Rüya Gördüm” şarkısını söyledi. 2003 yılında Victoria Üniversitesi’nden onursal doktora aldı. 2004’te Kanada’nın Şöhret Kaldırımı’na dahil edildi.

Kategoriler
Müzik

Caz Müziği Bugün

Caz müziği, stilin temel imzasının etkili bir unsur haline geldiği noktaya gelişti. Örneğin, 80’lerin Bjourk gibi sanatçıların bilindiği Akıllı Dans Müziği anlamına gelen IDM’nin Electronica müziğinin Caz müziği. Davul ve bas, Caz müziğinin kilit unsurlarından biri olan tipik doğaçlamayı kullanmayan bir diğer elektronik formudur. Aslında, bu hiç Caz müziği olarak düşünülmüyor, fakat Caz müziğinden etkilenen bir tarz.

Electronika çağındaki müzisyenler St. Germain, Jazzanova, Portishead, Apex Twin ve daha fazlası için canlandıran caz müziği kullananlardı. Sinematik Orkestra ve Avrupa Fransa’sından Julien Lourau bu tarz müzikte çok başarılıydı. Bununla birlikte, geleneksel Caz müziğini yeni unsurlarla birleştirmeyi sürdüren usta müzisyenler, geldiği stile en sadık olanlar. Binyılda Caz elemanları, sanatçı Norah Jones ve Amy Aguilera, Amy Winehouse ile birlikte Amerikan Pop sahnesinin bir parçası oldu.

Müziğin Caz olarak adlandırılması gerektiğine inanmayan şüpheciler var. Ancak, Christina Aguilera’nın Back To Basics albümü, kentsel vuruşlu Jazz pirinç enstrümanlarını kullandı. Ulusal Halk Radyosu’na göre caz müziği, müziğin halkın caz müziğinin ilgisine ilgisi ile halk arasında daha popüler hale geldiğini belirten bir rapor verdi.

Rhythm and Blues music, funk ve ruhu tanımlayan bir Jazz müziği ürünüdür. Bu caz müziği, boogie-woogie gospel, bebop ve blues ile başarılı bir şekilde damgasını vuran müzisyenler, R&B’yi çağdaş tarzlara dönüştürdüler. Robert Palmers, Jerry Lee Lewis, Domino, Prens, Michael Jackson, Whitney Houston, Janet Jackson, Keith Ter, Mariah Carey, En Vogue, Guy, Jodeci, Mary J. Blige, Levert, Teddy Riley, Justin Timberlake gibi sanatçı, Aaliyah, Missy Elliot, Lauren Hill, Brian McKnight, Jimmy Jam ve Terry Lewis, bu müziği popüler yapan birçok insandan birkaçı. Daha sonra Pink, Britney Spears ve Gwen Stephani gibi Pop sanatçılarının şarkılarında R&B müzik öğelerini kullandılar. Caz müziğinin gelişiminin çarkı yeni stillere dönüşmeye devam ediyor, ancak farklı zamanlarda başladığı köklere doğru geri dönüyor.

Geleneksel Caz müziğinden hoşlananlar, Caz müziğinin özünün tüm yeni yenilikler arasında kaybolacağından korkuyorlardı. Caz dünyasında özgür düşünce, modernist ve gelenekçi arasındaki ayrılığa neden oldu. Caz müziği dünyası, bir zamanlar liderin günümüz sanat eserlerinde yer alan bir unsur haline geldiği zaman Caz’ın yerini değiştirdi. Bununla birlikte, geleneksel Caz müziğindeki hiçbir şey değişmedi, ancak radyolar tüm müzik stillerini caz unsurlarıyla içerecek şekilde repertuarlarını genişletti.

Caz müziği dizisi, Caz müziği gibi gelmeyen Afrika unsurlarıyla müzik çalan Caz festivallerinde var. Hepimizin dikkat etmesi gereken şey, Caz’daki karmaşık ritim ve Caz Müziği için tipik olan kromatik akor uyumu veya akor ilerlemeleri gibi göze çarpan müzik unsurları.